• Έρπης
  • Υποβλήθηκε 30/07/2023

Καλησπέρα, είμαι μαμά ενός 6 μηνών μωρου και έχω τρεις μέρες τώρα ερπη χαμηλά στην πλάτη. Σήμερα ξεκίνησα αγωγή αλλά μου είπαν να σταματήσω μαχαίρι το θηλασμό (αποκλειστικος θηλασμος). Έχουμε ένταξη τροφές κανονικά αλλά θηλάζω πρωί και βράδυ και δεν μου άρεσε πολύ η ιδέα. Είναι όντως τόσο επικίνδυνο για το μωρό ή μήπως μπορώ να συνεχίσω αν έχω γάλα μετά το τέλος της θεραπείας?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας.
    Η οδηγία που περιγράφετε δεν είναι ακριβώς ορθή. Εφόσον δεν έχετε βλάβες στο στήθος μπορείτε να θηλάσετε κανονικά. Αν έχετε βλάβες στο (ή κοντά στο) στήθος σας (και ειδικά κοντά στη θηλή), θα πρέπει να νοικιάσετε μια αντλία "νοσοκομειακή" (δηλαδή μια ισχυρή αντλία) ώστε να διατηρήσετε ενεργή τη ροή σας, μέχρι να μην έχετε πλέον ορατές δερματικές βλάβες.

    Υποθέτω πως λέγοντας έρπη εννοοείται έρπη ζωστήρα. Ο ζωστήρας προκαλείται από τον ιό της ανεμευλογιάς, και το παιδί σας θα κολλούσε ανεμευλογιά (και ΟΧΙ ζωστήρα).

    Ρενιέρης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Πειραιάς

  • Οι κατευθυντηριες οδηγιες σε περιπτωση ερπητα ειναι:
    Συνεχιση θηλασμου αν δεν υπαρχουν ανοικτες/ενεργες βλαβες στην περιοχη του στηθους .Το μωρο δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με βλαβες σε αλλες περιοχες του δερματος της μητερας του.
    Αν υπαρχουν βλαβες στο στηθος, τοτε ο θηλασμος διακοπτεται μεχρι να επουλωθουν.
    Ο ιος δεν περνα μεσα στο γαλα.
    Ειναι σημαντικο η μητερα να ακολουθει τους κανονες περιποιησης και αντισηψιας , πριν ερθει σε επαφη με το παιδι

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Αν πρόκειται για θεραπεία με ακυκλοβίρη δεν υπάρχει γενικα αντένδειξη για μη συνέχιση του θηλασμού. Να ρωτήσετε ξανά το θεραπων ιατρό σας για ποιο φάρμακο πρόκειται, γιατί μπορεί να πρόκειται για έρπητα ζωστήρα και να λαμβάνετε άλλη φαρμακευτική αγωγή, οπότε όντως να μην μπορείτε να θηλάσετε. Καλό θα είναι να μην έρχεται σε επαφή το βρέφος με την περιοχή του δέρματος που πάσχει. Θα βοηθήσει σίγουρα αν αντλείτε το γάλα, ακόμα και αν δε το χρησιμοποιείτε, γιατί θα υπάρχει ο ερεθισμός για την παραγωγή γάλακτος.

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Ο θηλασμός μπορεί να συνεχιστεί. Ο έρπητας ζωστήρας δεν απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα. Τεράστια προσοχή να μην έρθει σε επαφή το μωρό με το εξάνθημα του έρπητα ζωστήρα. Πολύ καλό πλύσιμο των χεριών της μητέρας πριν κάθε θηλασμό ώστε να μην υπάρξει περίπτωση μετάδοσης του ιού από τα χέρια της μητέρας που τυχόν έχουν ακουμπήσει πιο πριν τη βλάβη του έρπητα ζωστήρα. Επίσης το αντιικό φάρμακο δεν απεκκρίνεται μέσω του θηλασμού ώστε να βλάψει το μωρό.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος