• Ενδομητρίωση
  • Υποβλήθηκε 19/05/2023

Πάσχω από ενδομητριωση, έχω τεκνοποιήσει, είμαι 42 χρόνων, εχω τεκνοποιήσει, αλλά έχω καθημερινούς πόνους, εδώ και έξι μήνες κανω θεραπεία με visannette έχει ελαττωθεί ο πόνος αλλά δεν έχει εξαλειφθεί, δεδομένου της ηλικίας μου ο γιατρός είπε να μην κάνω χειρουργείο επειδή λέει μετά τα 42 τα συμπτώματα υποχωρούν, το επόμενο βήμα μου πρότεινε να κάνω ένεση για τεχνίτη εμινοπαυση, τι μου προτείνετε να κάνω να συνεχίσω τα χάπια μέχρι ένα χρόνο, να κάνω την ένεση η να κάνω χειρουργείο;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η απόφαση εξαρτάται από τα συμπτώματα και τη βαρύτητα της ενδομητρίωσης. Μπορείτε να συνεχίσετε τη φαρμακευτική θεραπεία που ήδη παίρνετε χωρίς πρόβλημα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Όχι ένεση για τεχνητή εμμηνόπαυση. Υπάρχουν ολιστικές θεραπείες διαθέσιμες με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ένεση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απόφαση στις επιλογές που αναφέρατε. Κατά τη γνώμη μου το βασικό και απαραίτητο είναι να σας εξηγηθούν αναλυτικά όλες οι επιλογές με τα θετικά και τα αρνητικά τους ώστε να είστε σε θέση εσείς να επιλέξετε αυτή που ταιριάζει καλύτερα σε εσάς. Δεν υπάρχουν γιατροί που ξέρουν καλύτερα από τον ασθενή τι πρέπει να γίνει, αντίθετα υπάρχουν καλά ενημερωμένοι ασθενείς που επιλέγουν αυτό που θεωρούν καλύτερο για τον εαυτό τους με βάση τα δεδομένα. Σας εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν έχετε δει βελτίωση με τα χάπια, τότε καλό θα είναι να τα συνεχίσετε. αφήστε την επιλογή της ένεσης για λίγο αργότερα. Το χειρουργείο όντως μπορείτε να το αποφύγετε καθώς σε λίγα χρόνια θα σταματήσει η περίοδος και δεν θα έχετε αυτά τα συμπτώματα. Επίσης ένα χειρουργείο ενδομητρίωσης μπορεί να έχει διάφορες επιπλοκές και καλό είναι να το αφήνουμε όταν είναι λύση ανάγκης.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα