• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 27/05/2023

Χαίρετε! Είμαι 51 ετών και μέχρι το Μάρτιο είχα κάθε 26 ημέρες περίοδο, ( κάθε μήνα).Εντελώς ξαφνικά, από τις 14 Μαρτίου, που ήταν και η τελευταία μου περίοδος, δε μου ξανάρθε! Θα ήθελα ,να μου πείτε, αν μπήκα σε εμμηνόπαυση, ( δεν έχω κανένα από τα συμπτώματα εμμηνόπαυσης , παρά μόνο, το ότι δεν έχω περίοδο). Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων. Με εκτίμηση Όλγα

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, είναι στα πλαίσια της φυσιολογικής πορείας της εμμηνόπαυσης.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Για να πούμε ότι μια γυναίκα είναι σε εμμηνόπαυση θα πρέπει να μην έχει περίοδο για ένα χρόνο τουλάχιστον. Τέτοιου είδους διαταραχές συναντάμε στην κλιμακτήριο. Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον έχει ελεγχθεί πλήρως η γυναίκα και δεν υπάρχει άλλος λόγος για τις διαταραχές αυτές.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Θα το επιβεβαιώσουμε αν σε ένα χρόνο δεν έχει ξανάρθει, αλλιώς είστε σε κλιμακτήριο

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Ως εμμηνόπαυση ορίζουμε την απουσία περιόδου για 12 συνεχόμενους μήνες. Άρα, επίσημα δεν έχετε μπει στην εμμηνόπαυση ακόμα. Το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να ξαναδείτε κάποια περίοδο, μάλλον σε πιο αραιά διαστήματα και αυτό κανένας δεν μπορεί να σας πει για πόσο θα διαρκέσει. Προφανώς, θα πρέπει να έχετε αποκλείσει την πιθανότητα να είστε έγκυος και να γνωρίζετε οτι εφόσον δεν είστε επίσημα εμμηνοπαυσιακή η πιθανότητα εγκυμοσύνης ναι μεν είναι μικρή αλλά όχι μηδενική. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα. Το γεγονός ότι δεν έχει περίοδο τους τελευταίους μήνες σημαίνει ότι είστε στην περιεμμηνόπαυση. Θα είστε επίσημα στην εμμηνόπαυση αν θα έχετε ένα χρόνο να δείτε περίοδο. Είστε από τις τυχερές κυρίες που δεν έχουν συμπτώματα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα