• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Καλησπέρα σας.Τον Ιούλιο θα είμαι ακριβώς 42 ετών.Εχω δύο παιδιά.Στις 15/2/2024 αδιαθετησα κράτησε 6 μέρες η περίοδος,μετά από 18 ημέρες ξανά δηλαδή στις 3/3/2024 πάλι περίοδος κράτησε άλλες 6 μέρες.Ηταν σαν μια φυσιολογική περίοδος η δεύτερη.Ανησυχησα πήγα στον γιατρό μου ο οποίος μου έκανε υπέρηχο κολπικό δεν βρήκε κάτι..έκανα και ορμονικές εξετάσεις οι τιμές ως εξής:TSH 1,41 E2 30.05 FSH 11,08 LH 4,03. PRL 19,1.Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικές τιμές για την ηλικία μου και δείχνουν προκλημακτηριο και να μην ανησυχώ.Πηγα ξανά για υπέρηχο κολπικό γιατί με έπιασε φόβος πάλι δεν έδειξε κάτι.Να σημειώσω ότι στις 31/01/24 είχα πάει ξανά για τον προληπτικό έλεγχο.Εκανα τεστ Παπανικολάου κολποσκόπηση και πάλι υπέρηχο.Και ήταν όλα καθαρά.Ηθελα την γνώμη σας είμαι όντως προκλημακτηριο με αυτές τις τιμές να πάρω κάποιες βιταμίνες ίσως?Έχω ένα συνεχόμενο άγχος και φόβο μην το παθαίνω ξανά και ξανα το ίδιο ή ότι μπορεί να πάθω αιμορραγία. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε με στα ερωτήματα μου με έχει κυριεύσει πανικός.Τωρα περιμένω την επόμενη περίοδο λογικά μέχρι τέλος τώρα του Μαρτίου θα πρέπει να αδιαθετησω να κάνω ξανά έναν έλεγχο για ορμόνες μήπως δείξει άλλες τιμές???Ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείται αν σας κούρασα.Ευχομαι υγεία για όλους!!!

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Για να σας απαντήσει κάποιος σωστά κ ολοκληρωμένα θα πρέπει να σας εξετάσει κ να γνωρίζει το πλήρες ιστορικό σας. Από την άλλη οι τιμές των ορμονών που αναφέρατε δεν υποδηλώνουν απαραίτητα ότι μπαίνετε σε προκλημακτηριο. Επίσης δεν υπάρχουν βιταμίνες που μπορούν να καθυστερησουν πραγματικά την εμμηνόπαυση.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου