• Εμβόλια
  • Υποβλήθηκε 20/03/2024

Καλησπέρα. Το 2002 είχε έρθει υγειονομικό κλιμάκιο στο δημοτικό σχολείο όπου φοιτούσα, προκειμένου να μας κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης. Στο δοκιμαστικό (Mantoux) βγήκα αρνητική, παρ'ολα αυτά δεν προχώρησαν στο εμβόλιο της φυματίωσης καθώς είχα ορισμένα σπυράκια (πιθανή κνίδωση όπως έμαθα αργότερα) που τους προβλημάτισαν. Τώρα στα 30 μου, πρέπει να πάω να το κάνω το εμβόλιο της φυματίωσης? Να ξανακάνω το mantoux? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

4 ειδικοί απάντησαν

  • 1)ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. 2) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΤΕΡ

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Το 2016, σταμάτησε να εφαρμόζεται στη χώρα μας ο υποχρεωτικός εμβολιασμός για φυματίωση στα παιδιά Α΄ Δημοτικού (εμβόλιο BCG), γιατί η Ελλάδα είναι χώρα χαμηλής ενδημικότητας για φυματίωση. Το εμβόλιο BCG σε παιδιά Δημοτικού δεν γίνεται πλέον σε καμία Ευρωπαϊκή χώρα.

    Σήμερα, στην Ελλάδα και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες, η σύσταση εμβολιασμού για φυματίωση συνιστάται:

    -σε νεογνά που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου, καθώς και σε περιπτώσεις πιθανής έκθεσης, πάντα κατά την κρίση του ιατρού.

    -σε βρέφη και παιδιά μέχρι και την ηλικία των 5 ετών που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου και δεν έχουν εμβολι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Όχι σε αυτή την ηλικία δεν έχετε ένδειξη

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Πετράλωνα

  • Στις μέρες μας στην ηλικία των 30 ετών δε χρειάζεται εμβόλιο φυματίωσης. Μόνο σε παιδιά που ζουν σε κακές συνθήκες υγιεινής.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος