• Εμβόλια
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Καλησπέρα σας! Την Παρασκευή που μας πέρασε κάναμε στην εγγονή μου που είναι 8 μηνών την πρώτη δόση του bexcero. Από την Κυριακή ανέβασε πυρετό. Στην αρχή κάθε 4-5 ώρες ανεβαζε 39,1. Μετά από εντολή του παιδιάτρου δώσαμε algofren κάθε 6 ώρες. Τώρα είμαστε στην τέταρτη μέρα, συνεχίζει να ανεβάζει αλλά τα χρονικά διαστήματα έχουν αυξηθεί κάθε 9-10 ώρες. Μετά το πρώτο 48 ωρο κάναμε και αιματολογικά και εξέταση ούρων βγήκαν καλά. Ο παιδίατρος επιμένει ότι είναι από το εμβόλιο και περάσει. Εμείς βέβαια ανησυχούμε για τον παρατεταμένο πυρετό. Σας παρακαλώ, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχουν και άλλα παιδάκια τόσες μέρες πυρετό από το συγκεκριμένο εμβόλιο; Σας ευχαριστούμε πολύ προκαταβολικά για τονχρονουσας!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Αν οι αιματολογικες εξετάσεις δεν ανέδειξαν κάποια βακτηριακή λοίμωξη τότε πιθανώς πρόκειται για ιογενή λοίμωξη που απλά υπήρξε η ατυχία να εκδηλωθεί πολύ κοντά χρονικά με τον εμβολιασμό.

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας! Το Bexsero είναι ένα εμβόλιο που κάνει συχνά πυρετό. Ωστόσο ο πυρετός κρατάει ένα με δύο 24ωρα. Στην περίπτωση της εγγονής σας η πιθανότητα να έχει κάποια ίωση είναι πιο μεγάλη. Από τη στιγμή που οι αιματολογικές είναι φυσιολογικές και τα διαστήματα που ανεβάζει πυρετό μεγαλώνουν αυτό είναι πολύ αισιόδοξο και υποδηλώνει ότι πιθανότατα η ίωση περνάει και σε 1 με 2 μέρες θα περάσει και ο πυρετός. Φυσικά αν κλινικά η μικρή δεν είναι καλά πρέπει να την εξετάσει εκ νέου ο παιδίατρος.

    Κωσταντίνη Ελευθερία

    Παιδίατρος με εξειδίκευση στην Παιδιατρική Νεφρολογία

    Πανόραμα

  • Πολύ σπάνια κάνει το εμβόλιο τόσο παρατεταμένα υψηλό πυρετό. Αν οι εξετάσεις είναι καλές και το παιδί εξετάστηκε χωρίς ευρήματα, τότε μην ανησυχείτε. Αν επιμένει ο πυρετός, συστήνω παιδιατρική επανεκτίμηση.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος