• Εξωσωματική γονιμοποίηση
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

Ηθελα να ρωτησω λογω ιστορικού αποβολων απο φυσικη συλληψη μπηκα στη διαδικασια της εξωσωματικης.Ηλικια 42.Καποιοι που ειναι γυναικολογοι μου ειπαν επειδη εχουν ελεγχθει τα παντα οσον αφορα θρομβοφιλιας,σαλπιγγογραφιες,θυροειδη,ορμονολογικα ,υστεροσκοπηση κ.τλ και ηταν ολα καλα μου ειπαν οτι μπορει οι 2 αυτες αποβολες να ηταν τυχαιο γεγονος οποτε να συνεχισω τις προσπάθειες ,Βέβαια εγω λογω ηλικιας αναγκαστικα κατεφυγα στον δρομο της εξωσωματικης.Η πρώτη απέτυχε και τωρα ετοιμαζομαι γαι την δευτερη ,ειμαι σε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα.Το θεμα ειναι οτι εγω ηθελα σε φυσικο κυκλο αλλα ο γυναικολογος-εξωσωματιστης επεμενε με φαρμακα.Τελοσπαντων αναγκαστηκα εκανα με φαρμακα και μου ειπε θα τα καταψυξει για να ηρεμησει το ενδομητριο.Το ερωτημα ειναι οτι εγω ειμαι υπερ της φυσιολογικης γιατι θεωρω οτι υπερεχει και δεν θελω να βαλω τα κατεψυγμενα αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως.θεωρω οτι ειναι γενετικά κατωτερα και οτι υπαρχει ο κινδυνος γενετικων ανωμαλιων.Να καταστρεψω τις βλαστοκυστες? αν του το πω αυτο θα αντιδρασει πολυ ασχημα και ηδη ειμαι σε διαδικασια της προετοιμασιας.Γενικα δεν ξερω τι να κανω....Να παω σε αλλον να κανω φυσικο κυκλο?

6 ειδικοί απάντησαν

  • οχι αφου εχεις ετοιμα ωαρια

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, δεν υπάρχει πρόβλημα με την ποιότητα των κατεψυγμένων εμβρύων

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα έπρεπε να μπορείς να συζητήσεις όλες τις ανησυχίες σου με τον γυναικολόγο αναπαραγωγής που έχεις επιλέξει. Οι κατεψυγμένες βλαστοκύστεις δεν υστερούν σε καμία περίπτωση σε ποιότητα. Μόνο κάποιος που γνωρίζει το πλήρες ιστορικό σου μπορεί να σε συμβουλεύσει σχετικά με φυσικό ή ημιφυσικό κύκλο - σαν γενική αρχή βέβαια ο γυναικολόγος συμβουλεύει και η απόφαση ανήκει στη γυναίκα ή το ζευγάρι.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτό είναι καλύτερα να το συζητήσετε με τον άνθρωπο που θα σας κάνει την εξωσωματική που γνωρίζει πλήρως το ιστορικό σας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η διαχειριση του γυναικολογου σας ειναι ενδεδειγμενη βαση της ηλικιας κ του ιστορικου σας.Επισης οι κατεψυγμενες βλαστοκυστεις δεν υστερουν γενετικα κ σας εξασφαλιζουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχους κυησης οπως κ η φαρμακευτικη διεγερση/κυκλος σε σχεση με τον φυσικο ,διοτι ετσι προετοιμαζεται παραλληλα κ ενα ιδανικο προς εμφυτευση ενδομητριο.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που νιώθετε έτσι σε μια στιγμή που αφορά κάτι τόσο σημαντικό για εσάς. Επειδή δεν είμαι σίγουρος για το τι εννοείτε ως φυσικό κύκλο δεν θέλω να επεκταθώ αλλά θα ήθελα να σας καθησυχάσω και να σας ενθαρρύνω να συζητήσετε με το γιατρό σας, για όσο χρόνο εσείς χρειάζεστε, τους φόβους σας και τις απορίες σας ώστε να έχετε όλα τα δεδομένα και να αποφασίσετε τι θέλετε εσείς να κάνετε για το δικό σας σώμα και την δική σας υγεία. Πολλές φορές οι ανησυχίες μας προκύπτουν από άγνοια. Σας εύχομαι οτι καλύτερο σε όποια απόφαση και να πάρετε.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου