• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Χαίρεται εχω βγάλει τον φρονιμιτη έγκλειστο στην κατω δεξια μερια ..με 2μιση ωρες υπομονη ..ηταν πολυ δυσκολη εξαγωγή παιρνω 7μερες αντιβιωση..αυτη ειναι η 7μη ..μηπως πρεπει να την σταματήσω; Να μην γίνουν ανθεκτικά τα μικρόβια και μολυνθω; Γτ πηρα το τελευταίο χαπι σήμερα κ ενιωσα μια έντονη ταχυπαλμια εφτασα 140 παλμους με δυο βήματα που εκανα ..μηπως ο οργανισμός μου λεει στοπ οτι δν πρπεει να πάρω άλλο; Αλλα ειναι ακομα λίγο κόκκινο το ουλο πισω..κ αν δεν συνεχίσω την αντιβίωση μηπως κανει παλι φλεγμονή; Γιατί μου ειπε ισως χρειαστεις αλλες 2 μερες...δεν ξερω φοβαμαι μην μολυνθει..και δεν ξέρω πιο ειναι το πιο σωστο να παρω 7 μερες ή να παρω 9? Μην γινουν ανθεκτικά τα μικρόβια... λογικά ο οργανισμός ξέρει κ λιγο να αμύνεται μονος του!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αναλογα την αντιωιωση,δεν ειναι προβλημα ειτε 7 ειτε 9 ημερες,εξαντληστε την αντιβιωση και επισκευτειτε τον γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Συζητήστε το με το γιατρό σας εκείνος έχει την εικόνα την κλινική

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η ταχυπαλμία δεν έχει σχέση με την αντιβίωση. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας να εκτιμήσει αν χρειάζεται επιπλέον αντιβίωση (που δεν το νομίζω).

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα
    Πρέπει να αλλάξετε αντιβίωση η να την σταματήσετε
    Έχει σημασία η Κλινικη σας εικόνα

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Πλέον δεν έχει κάποια σημασία για την φλεγμονή σας αν θα πάρετε 7 ή 9 μέρες αντιβίωση. Τα μικρόβια δεν γίνονται ανθεκτικά στην αντιβίωση, απλώς στον πληθυσμό τους υπάρχει ένα ποσοστό (μεγάλο) που τα σκοτώνει η αντιβίωση και ένα ποσοστό (μικρό) όπου είναι ανθεκτικά. Με την λήψη της αντιβίωσης, σκοτώνονται τα μικρόβια που δεν την αντέχουν και έτσι το μικρό ποσοστό των ανθεκτικών μικροβίων πολλαπλασιαζεται και γίνεται το κυρίαρχο μικρόβιο (καθώς έχει όλα τα θρεπτικά στοιχεία στην διάθεση του.) Όλες αυτές οι διεργασίες έχουν γίνει ούτως ή άλλως την 7η μέρα λήψης της αντιβίωσης, οπότε μπορείτε να την σταματήσετε ή να την συνεχίσετε ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Να ακολουθησετε τις οδηγιες τους γιατρου σας,η αντιβιωση παντως δεν φερνει ταχυπαλμια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • 2 μέρες παραπάνω αντιβίωση δεν θα σας δημιουργήσει πρόβλημα ειδικά αν ήταν εργωδης η εξαγωγή
    Το πρώτο 10ημερο είναι κρίσιμο για την επουλωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια