• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 17/03/2024

Πριν μια εβδομάδα μου εβγαλε ο οδοντίατρος μου τον κάτω αριστερό φρονιμίτη ο οποίος είχε χαλάσει αρκετά οποτε και πονούσε πλέον έντονα. Όλα πήγαν καλά. Βγήκε πάρα πολύ εύκολα ολόκληρος. Την επόμενη μέρα πονούσα στο ακριβώς από πάνω δόντι (27) πάρα πολύ το οποίο αποφασίσαμε να απονευρώσουμε καθώς ήταν ήδη σφραγισμένο και πονούσε καιρο κατά τη μασηση . Με αποτέλεσμα 1 μερα μετά την εξαγωγή του φρονιμητη να μεινω 2 ώρες με το στόμα ανοιχτό για να γίνουν οι εργασίες της απονευρωσης στο δόντι της πάνω γναθου. Μέχρι την 3η μερα ημουν σχετικά καλά. Ο πόνος από την εξαγωγή ήταν υποφερτός. Ξαφνικά την 4η μερα οι ξεκίνησαν αφόρητου πόνοι στο σημείο της εξαγωγής,στη γλώσσα, στο αυτί, κοντά στο αριστερό μάτι. Δυσκολία στην καταποση ,πρηξιμο στον λεμφαδένες, μούδιασμα στην γλώσσα και πόνος μαζί. Μέσα σε όλα δεν μπορω να ανοίξω το στόμα μου καν για να με εξετάσει κάποιος. Ξεκινησα αντιβιωση χθες και οπιουχα καθώς τα αλγκοφρεν και τα μεσουλιντ δεν με έπιαναν. Τα οπιουχα με κρατάνε κανα 2ωρο και μετα με αλγκοφρεν κάπως μειώνεται η ένταση του πόνου. Ο γιατρός μ είπε ξηρο φατνιο. Δεν μπορώ να φάω δεν μπορω να κοιμηθω, δεν μπορώ να δουλέψω . Κάποια συμβουλή?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ακουγεται οντως για περιπτωση ξηρου φατνιου, απαιτειται θεραπεια απο τον γιατρο σας. Οντως ο πονος ειναι αφορητος, θα χρειαστει να επαναιματωθει η περιοχη της εξαγωγης παραλληλα με παυσιπονα και τοπικους χειρησμους θεραπειας απο τον γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Επισκευτειτε τον ιατρο για την αντιμετωπιση του ξηρου φατνιου

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Yπαρχει πιθανοτητα να προκειται οντως για ξηρο φατνιο.υπαρχει καποια σχετικη αγωγη αντιμετωπισης του κ γι'αυτο καλα θα ηταν να επικοινωνησετε αμεσα με τον γιατρο σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα
    Το ξηρό φατνιο δεν προκαλεί οίδημα
    Πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό για Κλινικη εξέταση η στον θεραπευοντα ιατρο

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Αν είναι ξηρό φατνιο λιγάκι υπομονή. Θα πρέπει να το δει όμως ο οδοντίατρος σας. Ίσως χρειαστεί πάλι καθάρισμα το σημείο της εξαγωγής και ίσως και αντιβίωση παλι

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το ξηρο φατνιο ειναι μια πολυ συχνη επιπλοκη μετα την εξαγωγη φρονιμητων. Δεν εχει παιξει ρολο η απονευρωση αν κ κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να γινει το αρχικο ραντεβου εφοσων πονουσατε και να ολοκληρωνοταν μετα την επουλωση του φρονημητη.

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Υπομονή. Σε 10 ημέρες με 2 εβδoμάδες περνάει το ξηρό φατνίο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το "ξηρο φατνιο " ειναι μια επιπλοκη που εμφανιζεται μετα απο 7-10 μερες μετα την εξαγωγη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια