• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Πρέπει να κάνω εξαγωγή δοντιού. Βάζω prolia για οστεοπόρωση κάθε έξι μήνες. Πότε πρέπει να γίνει η εξαγωγή. Πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την ένεση και μετά να γίνει εξαγωγή δοντιού?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ιδανικα , και οι εξαγωγες καλο ειναι να γινονται οταν δεν λαμβανετε prolia.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να κάνετε εξαγωγή στους τρεις μήνες μετά την ένεση της prolia.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Αφού περάσουν έξι μήνες από την τελευταία prolia κ πριν κάνετε την επόμενη, μπορείτε να προχωρήσετε στην εξαγωγή του δοντιού. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πρεπει να συνεννοηθειτε με τον ορθοπεδικο σας που γνωριζει το ιστορικο σας.Αυτος θα σας δωσει την εγκριση για το ποτε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Tα διφοσφωνικα κ ιδιαιτερα τα ενεσιμα πρεπει να κοπουν οντως για ενα μεγαλο διαστημα,γιατι μπορει να συμβει οστεονεκρωση μετα την εξαγωγη.καλυτερα ομως να μιλησετε με τον γιατρο που σας παρακολουθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Επειδή όπως θα σας έχουν ήδη ενημερώσει, η prolia προδιαθέτει για οστεονέκρωση γνάθου. Η εξαγωγή αλλά και η φλεγμονή σε ένα δόντι που χρειάζεται εξαγωγή, μπορεί να πυροδοτήσουν μια τέτοια διαδικασία. Καλό είναι να περιμένετε κάποιους μήνες, αλλά αν το δόντι είναι χαλασμένο και έχει φλεγμονή, δεν θα πρέπει να περιμένετε γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο. Αν το δόντι δεν έχει φλεγμονή και πρέπει να βγει για άλλους λόγους, μπορείτε να περιμένετε 3-4 μήνες. ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΑΠΛΗ ΕΞΑΓΩΓΗ. Πρέπει να γίνει με χειρουργικό τρόπο, δηλ. να γίνει αναπέταση κρημνού, να αφαιρεθεί το δόντι, να διερευνηθεί η ενδεχόμενη ύπαρ... Διάβασε περισσότερα

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Απαιτείται διακοπή του φαρμάκου για 6 μήνες και μετά θα γίνει η εξαγωγή.
    Αν γίνει νωρίτερα θα έχετε πρόβλημα μεγάλο με την επουλωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας. Αλλά το καλύτερο για να αποφύγετε την πιθανότητα οστεονεκρωσης είναι η εξαγωγή να γίνει μια εβδομάδα πριν την επόμενη ένεση

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα
    Συνήθως χρειάζεται να περάσουν έξι μήνες από την ένεση για να κάνουμε εξαγωγές ή εμφυτεύματα αλλά καλό είναι να συνεννοηθεί ο θεραπων οδοντίατρος σας με τον ορθοπεδικό σας για να δεί για τι επίπεδο οστεοπόρωσης μιλάμε και να δράσουν αναλόγως.

    Σαγιέγκ Σούμπχι

    Οδοντίατρος

    Κάτω Πατήσια