• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Καλησπέρα. Τη Δευτέρα έκανα διπλή εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη. Έβγαλα δηλαδή τον πάνω κ τον κάτω απ' την αριστερή πλευρά. Σήμερα είναι παρασκευή. Υπάρχει ακόμα λίγο πρήξιμο τοπικά κ ο πόνος δεν έχει υποχωρήσει εντελώς, είναι έντονος ιδιαίτερα κατά την κατάποση. Είναι φυσιολογικό;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι είναι.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έγινε εξαγωγή κ των δύο φρονημιτων της αριστερής πλευράς, είναι φυσιολογικό να υπάρχει καθυστέρηση στην επούλωση της περιοχής με τα επακόλουθα κλινικά συμπτώματα που περιγράφετε. Μετά το πέρας μιας εβδομάδας εάν συνεχίζει ζητήστε κλινική εξέταση από τον θεράποντα ιατρό για αξιόλογη της πορείας της επούλωσης ή κ αντιμετώπισης οποιασδήποτε πιθανής επιπλοκής επούλωσης. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Απολυτα φυσιολογικο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το μετεγχειρητικο οιδημα μπορει να κρατησει κ δεκα μερες σε καποιες περιπτωσεις.ακολουθειστε την αγωγη που σας εδωσε ο γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ε ναι.Το πρώτο 10ημερο είναι κρίσιμο για την επούλωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι απολύτως φυσιολογικό ειδικά μετά από διπλή εξαγωγή. Παυσίπονα κ υπομονή λίγες ημέρες ακόμα..περαστικά σας

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος