• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 22/01/2024

Καλησπέρα σε όλους, έπειτα από εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί water flosser στη περιοχή της εξαγωγής στη τρύπα που δημιουργείται κατά την εξαγωγή? Παρατηρώ πως μαζεύει τροφή εκεί που καμιά φορά δεν φεύγει με την απλή πλύση του στοματικού διαλύματος. Έχω στη κατοχή μου της Oral B oxyjet που καθαρίζει πρακτικά από τροφές στα ούλα. Έχει ήπια ένταση (Ν.01) και φτάνει ως υψηλή (Ν.Ο5). Ευχαριστώ εκ των προτέρων

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά από 3-4 ημέρες σε χαμηλή ένταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Μετά το πέρες των 2 ημερών μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και στην δίκη σας περίπτωση να το βάλετε για να βγάζετε τις τροφές που μαζεύετε στην πλήρη και θα βοηθήσει πολύ μη το φοβάστε

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Με ηπια ενταση θα σας ελεγα,μην διαταραχθει η διαδικασια της επουλωσεως,κια αυτο αν δεν φευγει η τροφη.Αλλιως, με το κλασικο στοματικο διαλυμα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπο πρϋπουέσεις την τριτη μερα μετά την εξαγωγή.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Δεν μπορεί να δοθεί συγκεκριμένη απάντηση στο εν λόγω ερώτημα, έχει να κάνει, με τον οργανισμό του καθενός. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ένα μήνα μετά είναι ασφαλής περίοδος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να μην το χρησιμοποιήσετε πάνω στην πληγή. Μπορεί να κάνετε ζημιά. Καλύτερα μετά από 20 μέρες από την εξαγωγή θα έλεγα. Και πάλι στην ήπια ένταση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Μετά από 7-10 ημέρες που ολοκληρώνεται η επούλωση κατά πρώτο σκοπο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Καλύτερα να το χρησιμοποιήσετε μετά από εβδομάδα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό