• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 03/12/2023

Καλησπέρα σας, πριν 8 μέρες έβγαλα τον κάτω δεξιά φρόνιμητη ο οποίος ήταν οριζόντια. Μετά από τις 3 μέρες και ενώ φαινόταν να πηγαίνω καλύτερα από πόνους, ξαφνικά άρχισα να πονάω περισσότερο. Πλέον η κατάσταση είναι ανυπόφορη μιας και διανύω την 8η μέρα. Πήγα στον γιατρό την 5η μέρα και μου είπε ότι τα ράμματα είχανε προκαλέσει πρόβλημα στα ουλα, γι αυτό και μου τα έκοψε και θεώρησε πως θα ήμουν οκ. Παρόλα αυτά, ο πόνος συνεχίζεται και είναι πραγματικά αφόρητος. Επισης νιώθω μια μικρή κάψα πέρα από τον πόνο, όταν σκύβω πονάω και έχω συνέχεια μια άσχημη μυρωδιά στα σάλιο μου, είναι κάτι σαν πυον χωρίς να μπορώ ακριβώς να το προσδιορίσω για να σας βοηθήσω παραπάνω. Ο γιατρός μου είπε να ξαναπάρω την αντιβίωση. Θα τον ξαναδώ την Δευτερα απλά έχω ανησυχήσει και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Πλέον και το σώμα μου είναι αδύναμο, έχω χάσει 2-3 κιλά και τα βράδια δεν κοιμάμαι καλά. Πραγματικά δεν το εύχομαι σε κανέναν ποτέ όλο αυτό το μαρτύριο.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον υπάρχει επιπλοκή ξηρού φατνίου θέλει αντιβίωση αλλά και μία συγκεκριμένη αντιμετώπιση τον οδοντίατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η αντιβιωση θα σας βοηθησει,ισως παθατε ξηρο φατνιο,το οποιο εχει τετοια συμπτωματα και διαρκει 10-14 ημερες

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η κατασταση που περιγραφετε ειναι μια επιπλοκη που ονομαζεται ξηρο φατνιο. Ειναι αρκετα συχνη μετα την εξαγωγη φρονιμητη, ειδικα σε αντρες καπνιστες μετα απο εργωδη εξαγωγη οπου το οστο δεχεται μεγαλη πιεση. Αντιμετωπιζεται με παυσιπονα/ αντιφλεγμωνωδη, καλη στοματικη υγιεινη. Μπορει να κρατησει αρκετες ημερες. Δεν ειναι μικροβιακης αιτιολογιας.

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Το να διανυετε την 8η μερα μετα την επεμβαση κ να υποφερετε οπως λετε δεν ειναι φυσιολογικο.επιθσης τα ραμματα δεν προκαλουν προβλημα στα ουλα.καλο ειναι να σας δωσει ενα πιο δυνατο σχημα αντιβιωσης.υπαρχει μια πιθανοτητα να εχει δημιουργηθει ζηρο φατνιο το οποιο ειναι μια επιπλοκη της εξαγωγης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό θα είναι να μείνετε σε επαφή με τον θεράποντα και εφόσον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας να βεβαιωθείτε ότι σας καλύπτει η παυσιπονη αγωγή έως ότου ολοκληρωθεί η επούλωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Χρειαζεται εξεταση, παντως απο τα λεγωμενα σας ακουγεται για ξηρο φατνιο...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θα σας πρότεινα , να σας δει γναθοχειρουργός. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • λογικα εχετε κανει ξηρο φατνιο μια επιπλοκη που μπορει να κρατησει μεχρι και 10 ημερες παυσιπονα και υπομονη..

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές