• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 23/10/2023

Καλησπέρα. Πριν 5 μέρες έβγαλα τον φρονιμίτη μου κ πονάω ακόμα πάρα πολύ. Πίνω ντεπον κάθε 4 ώρες για να αντέξω τον πόνο μιας κ δεν επιτρέπεται να πάρω αντιφλεγμονωδη λόγω μικροδρεπανοκυταρρικης αναιμίας που εχω κ λόγω του ότι παίρνω χαπι για την πίεση. Είναι λογικό να πονάω τόσο πολύ μετά από τόσες μέρες;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Συνηθως ο πονος αυτος μετα την εξαγωγη ενος φρονιμιτη οφειλεται στο διπλανο δοντι. Αν πονατε στο κρυο, θα πρεπει οπωσδηποτε να κοιταξετε το διπλανο δοντι

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • ΜΑΛΛΟΝ ΞΗΡΟ ΦΑΤΝΙΟ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΔΡΑΣΗ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας! Φυσιολογικό θα ήταν εάν η ένταση του πόνου ήταν πτωτική κ όχι σταθερή ή αυξανόμενη. Υπάρχει περίπτωση μετά από μία εξαγωγή φρονημιτη, για διάφορους λόγους, να δημιουργηθεί κάποια επιπλοκή επούλωσης, όπου δεν αφήνει το τραύμα να κλείσει (ξηρό φατνιο). Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον θεράποντα ιατρό για να σας δει, κ πιθανόν να τοποθετηθεί κάποιο φάρμακο όπου ηρεμούν άμεσα τα συμπτώματα κ προάγεται η επούλωση. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλό είναι να σας δει ο Οδοντιατρος που κάνατε εξαγωγή μήπως υπάρχει ξηρό φατνιο που είναι μια επιπλοκή της επούλωσης μετά τις εξαγωγές που κάποιες φορέα γίνεται

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι,μπορει να κρατησει ο πονος κ μια βδομαδα με δεκα μερες ιδιαιτερα τωρα που δεν παιρνετε καποιο χαπι γι'αυτο,αλλα καλυτερα να μιλησετε κ με τον οδοντιατρο σας που εχει πιο αμεση εικονα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα.Ο πονος εξαρταται απο το ποσο δυσκολη ηταν η χειρουργικη εξαγωγη του δοντιου.Επισης ,καμιά φορα εχουμε εντονο μετεξακτικο πονο λογω ξηρου φατνιου,το οποιο συμβαινει οταν ο θρομβος που γεμιζει το φατνιο μετα την εξαγωγη ξεραινεται και απορριπτεται απο τον οργανισμο,οποτε και η επουλωση ειναι επωδυνη ,γεγονος το οποιο κρατα 7-14 ημερες.
    Μια επισκεψη στον γιατρο σας μπορει να σας βοηθησει,καθως μπορει να βαλει λιγο βαμβακι με ευγενολη στο σημειο για να ανακουφιστειτε,αν και εφοσον υπαρχει η διαγνωση ξηρου φατνιου.
    Γρηγορα καλη αναρρωση ευχομαι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να συμβεί και αυτό ανάλογα με την θέση του δοντιού και τις συνθήκες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι. Πρέπει να το δει ο Οδοντίατρος που έκανε την εξαγωγή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται την διαδικασία εξαγωγής του φρονιμίτη. Δηλαδή αν ήταν χειρουργική ή απλή εξαγωγή. Εξαρτάται από το αν καπνίζετε, αν κάνετε μπουκώματα με χλωρεξιδίνη τρεις μέρες μετά την εξαγωγή , όπως και άλλους παράγοντες. Καλό θα ήταν να σας δούνε κλινικά για να αντιμετωπιστεί άμεσα το όποιο πρόβλημα έχετε, αν έχετε, και να σας συνταγογραφηθεί το κατάλληλο παυσίπονο για να αντιμετωπιστεί ο πόνος.

    Τσιορβά Λυδία

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Κολωνάκι

  • Εάν ήταν η επέμβαση ευρεία και διήρκησε πολύ,δικαιολογειται
    Επικοινωνήστε με τον γιατρό σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,ναι μπορεί να συνεχιστεί ο πόνος κάποιο διάστημα ακόμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλό θα είναι να το αναφέρετε στο επεμβαινοντα και να ζητήσετε να σας δει διότι ενδέχεται να εχει επιμολυνθει και να χρειαστεί να πάρετε αντιβίωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Αν ο πόνος, που είναι λογικός μετά την εξαγωγή, δε βελτιώνεται αλλά έχει σταθερότητα και ενδεχομένως γίνεται χειρότερα τοτε θα πρέπει άμεσα να επισκεφθείτε το γιατρό σας για να αξιολογήσει και να διάγνωση αν υπάρχει κάποια συνηθισμένη επιπλοκή όπως λοίμωξη πχ και να δώσει αντιβίωση ή κάποια άλλη αγωγή. Επίσης καλό θα ήταν να ρωτήσετε και το θεράποντα ιατρό σας για τη δυνατότητα να πάρετε σε μικρό διάστημα 1-2 ημερών κάποιο αντιφλεγμονώδες διαφορετικό από τα συνήθη που έχει μικρότερη επίπτωση στην ασθένεια σας για να το γνωρίζετε

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια