• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 25/09/2023

Καλησπέρα έχει δύο μήνες που έχω κάνει χειρουργική εξαγωγή έγκλειστου φρόνιμητη... κατά διαστήματα νιώθω τσιμπήματα και πόνο στο άγγιγμα εξωτερικά της γνάθου(στο μάγουλο απ έξω)!! Όχι συνέχεια αλλά τυχαίνει πολλές φορές ..επίσης νιώθω στο κόκκαλο στο σημείο εξαγωγής ότι είναι πιο πρησμένο σε σχέση με την άλλη πλευρα...που μπορεί να οφείλεται αυτό?

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Μερικές φορές οι μετεγχειρητικές ενοχλήσεις μπορεί να κρατούν και 6 μήνες. Το σημαντικό είναι να ελαττώνονται με την πάροδο του χρόνου. Εάν νομίζετε ότι αυτό δεν ισχύει, τότε είναι καλό να σας δει ο θεράπων ιατρός και να ελέγξετε την κατάσταση κλινικά και ακτινογραφικά.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Ενίοτε συμβαίνει. Μπορείτε να το συζητήσετε με τον οδοντίατρο που έκανε την εξαγωγή.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Το πιθανοτερο ειναι απο την διαδικασια της επουλωσης στην περιοχη,η οποια αναλογα με την εκταση του χειρουργειου που εγινε χρειαζεται αντιστοιχο χρονο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Επικοινωνηστε με τον θεραποντα γιατρο καθως γνωριζει το ιστορικο του δοντιου σας .

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσε να είναι από την εξαγωγή του φρονημιτη, ειδικά εάν ήταν εργωδης -"δύσκολη" εξαγωγή. Συνήθως αυτά τα συμπτώματα περνάνε τελείως με την πάροδο των εβδομάδων. Με ασφάλεια θα μπορούσαμε να σας απαντήσουμε έπειτα από μία κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση της περιοχής. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν κ άλλα δόντια στην περιοχή που μπορούν να συμβάλουν σε παρόμοιες ενοχλήσεις.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεται ακτινογραφικός και κλινικός έλεγχος για να βγει ένα συμπέρασμα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αν ο φρονιμίτης ήταν σε πολύ δυσμενή θέση και η εξαγωγή ήταν ιδιαίτερα εργώδης, δικαιολογείται να υπάρχουν κάποιες ελαφρές ενοχλήσεις δυο μήνες μετά. Το σωστό πάντως είναι να επισκεφθήτε τον γναθοχειρουργό που σας έκανε την εξαγωγή, ο οποίος γνωρίζει την περίπτωσή σας και θα εκτιμήσει την κλινική σας κατάσταση.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Το πιθανότερο είναι να μην συμβαίνει τίποτα απλά να είναι η επούλωση μετά την εξαγωγή. Καλό θα ήταν βέβαια να σας δει ο γιατρός σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Mετα απο δυο μηνες λογικα υπαρχει πληρης ιαση μετα απο εξαγωγη.αν τα συμπτωματα επιμενουν καλο ειναι να σας εξετασει κλινικα καποιος γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να σας εξετάσει ο χειρουργός που έκανε την εξαγωγή για να δει αν προέρχεται απο εκεί η ενόλχησή σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν ήταν δύσκολη η εξαγωγή και ταλαιπωρήθηκε πολύ η περιοχή είναι φυσιολογικό ακόμα να νιώθετε κάτι. Αλλά πρήξιμο μου φαίνεται περίεργο. Πρέπει να το δει ο χειρουργός που έκανε την εξαγωγή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας η εξαγωγή προφανώς ήταν εργώδης,αλλά και η επούλωση δύσκολη,πρέπει να περιμένετε κάποιο διάστημα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχει περίπτωση να έχει τραυματιστεί το κάτω φατνιακό νεύρο
    Θα σας βοηθησει βιταμίνη Β12 και ο χρόνος
    Μετά το 6μηνο μπορεί να επανέλθει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι