• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα ,έκανα εξαγωγή στους φρονιμητες στην αριστερή πλευρά . Η εξαγωγή του κάτω φρονιμητη ήταν δύσκολη καθώς κράτησε και αρκετή ώρα , πρηστηκε αρκετά και μελάνιασε μόνο κάτω μεριά .ειναι η 5η μέρα και υπάρχει ακόμα πρήξιμο το οποίο υποχωρεί αλλά μου έχει μουδιασει από την 1ημερα το μισό μου κάτω χείλος,πιγούνι,και τα μισά κάτω δόντια ,το μούδιασμα σε σχέση με την αρχή έχει καλύτερει ελάχιστα . Υπάρχει περίπτωση να μείνει μόνιμο το μούδιασμα ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θέλει χρόνο μέχρι να φύγει το μούδιασμα ίσως ήτανε κοντά στον Έβρο γυρίζεις το φρονιμίτη και να τραυματίστηκε λίγο θέλει υπομονή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μονο αν εχει πληγει σοβαρα το νευρο.μπορει ομως το μουδιασμα να οφειλεται κ λογω της φλεγμονης που εχει δημιουργηθει,οποτε σιγα σιγα θα υποχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων η σίσθηση επανέρχεται σε ένα κυμαινόμενο διάστημα απο 2 εβδομάδες μέχει 6 μήνες. Σε περίπτωση που το νεύρο έχει υποστεί σοβαρό τραυματισμό ή έχει κοπεί, τότε το μούδιασμα θα είναι μόνιμο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αν υπαρχει τραυματισμος του νευρου,μπορει να χρειαστει ακομα και εξαμηνο.Τα συμπληρωματα συμπλοκου βιταμινης Β βοηθανε σημαντικα σε αυτες τις περιπτωσεις.Ωστοσο,θα σας ελεγα να επισκεφθειτε εναν γναθοχειρουργο για να αξιολογησει την περιπτωση σας.Παντως,αν εχει κοπει εντελως το νευρο,το μουδιασμα ειναι μονιμο σε αυτην την περιπτωση.Σε σας ομως δεν φαινεται κατι τετοιο ,καθως οπως λετε εχετε βελτιωση.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει αλλά λογικά δεν θα συμβεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μπορεί να έχει προκληθεί πάρεση του κάτω φατνιακου νεύρου.Αυτο συν το χρόνο υποχωρεί.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου