• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα, διανύω το 2ο 24ωρο μετά την εξαγωγή. Η αιμορραγία είχε σταματήσει. Σήμερα μετά από φτέρνισμα ένιωσα μια γεύση αίματος, τοποθέτησα γάζα στο σημείο και είδα λίγο αίμα. Υπάρχει περίπτωση να βγήκε ο θρόμβος αίματος και να εμφανιστεί ξηρό φατνιο; ευχαριστώ!

9 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Οχι,μην ανησυχειτε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οχι δεν εμφανιζεται ετσι απλα το ξηρο φατνιο.αλλοι λογοι συντρεχουν για τη δημιουργια.ασκηθηκε καποια πιεση κατα το φτερνισμα κ ισως γι'αυτο αιμορραγησε λιγο.γενικα μετα απο εξαγωγη πρεπει να αποφευγεται ο,τι ασκει πιεση οπως το φτυσιμο επιπλεον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΜΑ ΠΟΝΑΤΕ ΠΟΛΥ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Μην ανησυχείτε , δεν επηρεάζεται η επούλωση από το φτέρνισμα.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το πρώτο εικοσιτετράωρο είναι το κρίσιμο από το δεύτερο και μετά δεν υπάρχει φόβος αλλά καλό είναι να το παρακολουθήσετε στα συμπτώματα αν άρχισε να πονάει τότε ίσως πρέπει να πάω στον οδοντίατρο που το βγάλατε να το δει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Τα 2 πρώτα 24ωρα καλό είναι να αποφεύγονται απότομες κινήσεις και να δίνεται προσοχή στον βγχα και το φτερνισμα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα αφού δεν υπάρχει πόνος.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αφου ειδατε λιγο αιμα, μειωνονται οι πιθανοτητες να εμφανιστει ξηρο φατνιο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα