• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 25/02/2024

Καλή σας μέρα. Έκανα εξαγωγή φρονιμίτη (πριν 6 μέρες) ο οποίος είχε πλήρως βγει εδώ και χρόνια. Δεν χρειάστηκαν ράμματα. Η πληγή ήδη έχει (σχεδόν )κλείσει λίγο μόνο φαίνεται πάνω πάνω το ξερό αίμα. Πόσες μέρες μετά θα μπορώ να φάω κανονικά από εκεί? Ακόμα νιώθω κάπως όταν προσπαθώ να πάω το φαγητό προσ τα εκεί. Δεν με πονάει πλέον . Αλλά έχω και μια αίσθηση ότι είναι ευαίσθητα όλα μου τα δόντια αυτές τις μέρες. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι ,ειναι προβλεπομενο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Απολυτα φυσιολογικο,μην ανησυχειτε.Μια εβδομαδα ακομα και θα μπορειτε να τρωτε ανετα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ειναι φυσιολογικο, σε λιγες μερες η αισθηση θα επαναλθει στο φυσιολογικο

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Mετα απο μια βδομαδα συνηθως που θα υπαρχει πληρης επουλωση.τα δοντια σας δεν ειναι λογικο να ειναι ευαισθητα λογω της εξαγωγης.κατι αλλο μπορει να συμβαινει,οπως μια υφιζηση ουλων (απογυμνωση των δοντιων).

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.Ειναι φυσιολογικό να υπάρχει ευαισθησία στην περιοχή. Χρειάζεται κάποιο διάστημα να επανέλθει,το οποίο εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό και την διαδικασία της εξαγωγής.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι φυσιολογικό. Θα ξεχάσετε το σημείο περίπου στον μήνα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το πρωτο 10ημερο μετα την επέμβαση περιπου ειναι το κρισιμο χρονικο διαστημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μετα απο μια εβδομαδα θα μπορειτε να φάτε κανονικά από εκεί. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα