• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/01/2024

Γεια σας έκανα εξαγωγή τον κάτω φρονιμίτη μου την δευτέρα.Εως την Παρασκευή είχα απίστευτο πόνο και πήγα στον οδοντίατρο ξανά που μου είπε έχω πάθει ξηρό φατνιο μου έβαλε φάρμακο δεν ένιωσα καμία μείωση του πόνου.Μπορει να είναι κάτι άλλο;ο πόνος είναι απίστευτος και πολλές μέρες.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Το ξηρό φατνίο πονάει πολύ, δυστυχώς

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Είναι ξηρό φατνίο, θέλει απόξεση εκ νεου, ραμμα αν ειναι εφικτό και τηρηση των οδηγιων μετα την εξαγωγη όπως οχι καπνισμα κλπ

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Είναι συχνό συμβαμα το ξηρό φατνιο μετά από εξαγωγή σε οπίσθιο δόντι της κάτω γνάθου. Όντως δεν υπάρχει κάποια φαρμακευτική αγωγή για να μειωθεί δραστικά ο πόνος. Θέλει υπομονή και θα περάσει μόνο του μετά από μια βδομάδα. Το ξηρό φατνιο εμφανίζεται συνήθως 3-4 ημέρες μετά την εξαγωγή και μετά υποχωρει ο πόνος σταδιακά.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΞΗΡΟ ΦΑΤΝΙΟ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Χωρίς να έχω εικόνα δεν μπορώ να κάνω υποθέσεις αλλά ο πόνος απο το ξηρό φατνιο συνήθως περνάει με την αντιμετώπιση στο ιατρειο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Λογικά ξηρό φατνίο είναι. Θέλει 10-15 ημέρες να περάσει ο πόνος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Αν μετά την θεραπεία του ξηρού φατνιου δεν μειώθηκαν οι ενοχλήσεις, θα πρέπει να εξεταστούν κ άλλα δόντια στην περιοχή ως πιθανό αίτιο για τον πόνο που παραμένει. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • αν ειναι ξηρο φατνιο θα κρατησει για 10 ημερες υπομονη λοιπον και παυσιπονα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Το ξηρό φατνιο είναι μια από τις επιπλοκές μιας εξαγωγης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το ξηρο φατνιο ειναι επιπονο και χρειαζεται 10-14 ημερες για να περασει.Λιγο υπομονη να κανετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.Το πιο πιθανό είναι ξηρό φατνιο όπως σας είπε ο συνάδελφος.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν προκειται για ξηρο φατνιο,το οποιο αποτελει μια επιπλοκη της εξαγωγης πρεπει να δωθει ειδικη αγωγη απο τον θεραποντα,οπως πλυσεις με διαλυμα χλωρεξιδινης κ εφαρμογη γαζας με ευγενολη κ τοτε ο πονος λογικα θα υποχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη