• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Το ένα μάτι έχει καταρράκτη. Εχω μεγάλη μυωπία και τώρα και πρεσβυωπία και στα δυο μάτια. Χειρουργώ και τα δυο για καταρράκτη; 'Η μόνο το ένα; Επίσης τι γίνεται με την μεγάλη διαφορά στα μάτια εφόσον έχει διορθωθεί η μυωπία στο ένα;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Χειρουργουμε το μάτι με τον καταρράκτη πρώτα και το δεύτερο μόνο αν δεν μπορείτε να βάλετε φακό επαφής.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Αν υπάρχει μεγάλη μυωπία και στα δύο μάτια, ίδιων βαθμών, θα πρέπει να κάνετε επέμβαση και στους δύο οφθαλμούς. Με την σωστή οφθαλμολογική εξέταση, θ αξιολογηθεί η κατάσταση των οφθαλμών σας ορθά για ν απαντηθούν οι απορίες σας.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας,σε περιπτώσεις μεγάλης αμετρωπίας προτιμάτε η αμφωτερόπλευρη επέμβαση καταρράκτη για να αποφύγουμε τη μετεγχειρητική διπλωπία.

    Αντωνιάδου Χριστίνα

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Ανάλογα με την ηλικία σας.
    Εάν διορθωθεί η μυωπία στο μάτι που έχετε η διαφορά με το άλλο μάτι δεν θα υπάρχει.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλο ειναι να χειρουργησετε και τα δυο ματια λογω της μεγαλης μυωπιας.Θα ειναι δυσκολο να εχετε το ενα ματι χειρουργημενο και διορθωμενο και το αλλο οχι

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Αναλογως τους βαθμους μυωπιας που εχετε.Εαν κανετε το χειρουργειο στο ενα ματι η μεγαλη διαφορα στους βαθμους με το αλλο ματι θα σας ενοχλει.Δεν μπορουμε να εχουμε διαφορα μεγαλυτερη απο 3 διοπτριες μεταξυ των οφθαλμων.Ετσι αναγκαστικα θα κανετε και το αλλο ματι που δεν εχει καταρρακτη .Η τεχνικη λεγεται Clear Lens Extraction και ειναι ιδια με το χειρουργειο του καταρρακτη.Τωρα για την αντιμετωπιση της πρεσβυωπιας υπαρχουν 2-3 τεχνικες που κανουμε.Ειτε διορθωνεται τελεια η μακρινη οραση και φορατε γυαλια πρεσβυωπιας, ειτε αφηνετε λιγο μυωπια στο ενα ματι για να βλεπει κοντα και το αλλο για μακρυα. Ολα εξαρτουνται απο την ηλικια σας, το επαγγε... Διάβασε περισσότερα

    Ψαρράκος Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Το σωστό είναι να χειρουργηθουν και τα δύο μάτια, εκτός αν είστε κάτω από 35 ετών και/ή φοράτε φακούς επαφής στο άλλο μάτι. Αν είστε αν των 40-45 ετών το καλύτερο και οριστικό είναι και τα δύο μάτια

    Τσιλιβάκος Χρήστος

    Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ανάλογα με το διαθλαστικό σφάλμα των δύο οφθαλμών και την επιθυμία του ασθενή , συνήθως σε μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο οφθαλμών χειρουργούνται και οι δυο οφθαλμοί σε μικρό χρονικό διάστημα.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Αν η τελική διαφορά είναι μεγαλύτερη των 3 βαθμών μυωπία , τότε το σωστό θα ήταν να χειρουργηθούν και τα 2 μάτια για καταρράκτη

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Διαφορά πάνω από 2+βαθμούς δεν είναι ανεκτή

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Με τη μέθοδο femtosecond δίνεται οριστική λύση στην όραση μακρινή και κοντινη με οποία διαθλαστική αμμετροπια υπάρχει .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία