• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 29/04/2023

Μετά από αφαίρεση καταρράκτη δακρύζει το μάτι συνεχώς.ποια μπορεί να είναι η αιτία;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μαλλον η τοξικη επιδραση των κολλυριων που βαζατε μετα την επεμβαση.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • η τοξικότητα που προκαλούν τα κολλύρια της επέμβασης ή γενικότερα το dysfunctional tear syndrome

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Θα πρέπει να σας απαντήσει ο γιατρός πόυ σας χειρουργήσει. Φυσιολογικό είναι να έχουμε ενοχλήσει μετά από επέμβαση καταρράκτη για καμιά εβδομάδα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • μπορει να ευθυνεται η ταλαιπωρια που περασε το ματι διεγχειρητικα (αντισηψια, τομες, αντιβιοτικα κολλυρια μετεγχειρητικα) κτλ

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η αιτία είναι η διατομή των κερατικών νεύρων και μείωση της ευαισθησίας του ματιού όπου ομοιοστασιακά γίνεται υπερπαραγωγή δακρύων.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Ξηροφθαλμια

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Κάθε επέμβαση αποτελεί κάποιου είδους ιατρογενούς τραύματος για τον οφθαλμό. Είναι λογικό τις πρώτες μέρες να είναι πιο ευαίσθητο και να δακρύζει. Επίσης, τα συμπτώματα της ξηροφθαλμίας είναι πιο έντονα μετά την επέμβαση, ιδίως αν προϋπήρχε.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ξηροφθαλμια.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα , αν είναι λιγες μέρες μετά την επέμβαση είναι φυσιολογικό , μέχρι να κλείνουν καλά οι τομές . Επίσης με ένα ήπιο ερεθισμό (ξηρότητα κλπ ) μπορεί το μάτι να δακρύζει .
    Άλλη αιτιολογία είναι όταν ο δακρυικος πόρος είμαι μερικά κλειστός και το δάκρυ που εκκρίνει το μάτι δεν μπορει να αποχετεύεται μέσα του δακρυικου σωλήνα …
    Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται οφθαλμολογική εξέταση . Ευχαριστώς να σας δούμε από κοντά για μια εκτίμηση ..

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Ξηροφθαλμία η ήπιος ερεθισμός μετεγχειρητικά

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος