• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 14/07/2023

Καλησπέρα. Είχα προχωρήσει σε εγχείρηση lasik πριν 18 χρόνια για 6.5 βαθμούς μυωπίας και στα 2 μάτια. Πριν από 7 μήνες έκανα ένα καταστροφικό prk στο δεξί μάτι για να φτιάξω ένα coma abberation που βρήκε ένας "γιατρός"γιατί δεν έβλεπα πολύ καλά . Το αποτέλεσμα ήταν ghosting πολυοπια 6/10 όραση μόνο το πρωί χωρίς δυνατότητα διόρθωσης είτε με γυαλιά είτε με φακούς . Και τώρα έχω να κάνω και καταρράκτη στο ίδιο μάτι . Όπου και να πήρα γνώμη το πρόβλημα είναι οι μετρήσεις για τον φακό που θα χρησιμοποιηθεί. Ειδικά μετά το prk που από ότι φάνηκε ήταν παντελώς αχρειαστο. Μου ζητήθηκαν να βρω μετρήσεις από το 2004 προ lasik αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Πλέον πάω στα τυφλά ;και εύχομαι να μπει σωστός φακός.;Το καθυστερω; Το παίζω κορόνα γράμματα και αν χρειαστεί κάνω και άλλο χειρουργείο να αλλάξω φακό σε περίπτωση λάθους; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

9 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν κάποιες φόρμουλες υπολογισμού του ενδοφακου για μάτια που έχουν υποβληθεί σε επέμβαση λέιζερ οι οποίες είναι αρκετά ακριβείς και με εξαιρετικά μηχανήματα. Στην περιπτωση την δικιά σας μετά από το διορθωτικό PRK ο υπολογισμός του ενδοφακου είναι πιο δύσκολος αλλα όχι αδύνατος. Εγώ στη θέση σας θα επαιρνα το μέσο όρο από τις διάφορες μετρήσεις και το target μου θα ήταν η μυωπια πχ -1:00. Αν αυτό καταλήγει 0 θα βλέπετε καλα μακριά αν καταλήξει -2.00 θα βλέπετε καθαρά κοντά χωρίς γυαλιά. Τα να αλλάξετε ενδοφακο σε δεύτερο χειρουργείο είναι εφικτό αλλά οχι επιθυμητό.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Οχι δεν αλλαζουμε τον ενδοφακο. Με τις σωστες μετρήσεις θα σας βαλουν και τον κατάλληλο ενδοφακο.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Εάν δεν είστε ευχαριστημένος με την όραση σας ο μόνος δρόμος είναι η χειρουργική του καταρράκτη. Δεν έχει νόημα να το καθυστερείτε γιατί δεν θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Δεν το βλέπετε σωστά επιτρέψτε μου να σας διορθώσω όταν θεωρείτε ότι θα το παίξετε κορόνα γράμματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς η μέτρηση του ενδοφακού που τοποθετείται στο μάτι μετά την επέμβαση καταρράκτη υπολογίζεται μέσω μαθηματικής εξίσωσης μετά από βιομετρία των ανατομικών χαρακτηριστικών του ματιού από πολύ ευαίσθητα και εξειδικευμένα μηχανήματα. Πρέπει να εμπιστευτείτε έναν γιατρό και τον εξοπλισμό που τον υποστηρίζει για να κάνει τις μετρήσεις του για να έχετε το βέλτιστ... Διάβασε περισσότερα

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Χειρουργείο καταρράκτη με Μονοεστιακό φακο με ορθό υπολογισμό. Κατόπιν αν υπάρχει πολύ μεγάλη απόκλιση ανταλλαγή του ενδοφακού ή τοποθέτηση piggyback φακού από πάνω. Αν η απόκλιση είναι μικρή γυαλιά, φακούς επαφής ή τυπογραφικά κατευθηνόμενο PRK. Αν υπάρχει όντως υπολοιπομενο κόμμα ή σφαιρικές ανωμαλίες θεραπευτικό PTK.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Εάν ο καταρράκτης δεν είναι προχωρημένος δεν θεωρώ σκόπιμο να βιαστείτε να κάνετε
    επέμβαση . . Δεν θα διορθώσει μάλλον η επέμβαση του καταρράκτη πιθανόν τα δυσφωτοπικα φαινόμενα που περιγράφετε ενώ πάντα υπάρχει η περίπτωση να τα επιδεινώσει λίγο

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Ή το καθυστερειτε ή εαν μπει λαθος φακος γινεται αντικατασταση αυτου με τον σωστο!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η οραση σας μετα το χειρουργειο του καταρρακτη θα ειναι καλυτερη εφοσον ο καταρρακτικος φακος σας κοβει οραση τωρα. Επισης ο φακος θα αντικαταστησει τα γυαλια σας για μακρυα.Η δυναμη του ματιου για να βλεπει κανεις 10/10 εξαρταται απο τον κερατοειδη , τον φακο, το οπτικο νευρο και την ωχρα. ( κ να μην εχετε απο μικρος τεμπελικο ματι)

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ο καταρρακτης όσο ωριμάζει τόσο πιο δύσκολο γίνεται το χειρουργείο γιατί σκληραίνει ο φακος. Επομένως ΔΕΝ υπάρχει κανένα οφελος να αφήσετε τον καταρράκτη. Με τις νέες φόρμουλες υπολογισμού του φακού που θα μπει στο μάτι μπορούμε να παρακάμψουμε τις παλιές μετρήσεις εάν δεν τις βρίσκεται και η πιθανότητα λάθους υπολογισμού είναι 20-30%, και να υπάρχει μια απόκλιση από το επιθυμητό αποτέλεσμα +\- 1,50. Σε αυτές τις περιπτώσεις μετά δεν αλλάζουμε φακό αλλά φοράμε γυαλιά.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οταν τοποθετηθεί ενδοφθαλμιος φακος δεν αλλάζει μετα.
    Οι επιπολοκες ειναι τεραστιες.
    Μπορειτε να βαλετε ενδοδθαλμιο φακο αναλογα με τις μετρησεις και μετα εαν χρειαστει διορθωση βαζετε γυαλια επι πλεον.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό