• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 03/12/2022

Έκανα εγχείρηση καταρράκτη στο δεξιό οφθαλμό πριν πέντε μέρες από την δεύτερη μέρα βλέπω νερά δεξιά, όπως όταν έχει δάκρυα το μάτι. Τι είναι αυτό είναι φυσιολογικό?

17 ειδικοί απάντησαν

  • αυτά τα φαινόμενα δε μας ανησυχούν αν προέρχονται από τον κερατοειδικό χιτώνα ,αλλά, είναι SOS εαν οφείλονται στο εσωτερικό του οφθαλμού..άμεση επανεξέταση

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Όχι δεν είναι φυσιολογικό θα πρέπει να το συζητήσετε με το γιατρό σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλησπέρα , στο πρώτο διάστημα μετά την επέμβαση του ΚΑΤ/τη μπορεί να έχουμε μικρόενοχλησεις , ο συνήθως στις πρώτες μέρες . Σώστο θα είναι να γίνει μια εκτίμηση κλινική για κάθε ενδεχόμενο . Επιςης Να είστε προσεχτικός με τα βάρη και με τα σκυψιματα.

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Η σωστή απάντηση είναι να να είναι στα πλαίσια της μετεγχειρητικής περιόδου φυσιολογικό μπορεί και όχι. Αρχικά έχουν σημασία και άλλοι παράγοντες όπως αν υπάρχει πόνος και αν έιναι κόκκινο το μάτι. Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η επικοινωνία με τον θεράποντα και αν αυτό δεν είναι εφικτό, η επίσκεψη σε ένα οφθαλμίατρο.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • ρωτήστε τον χειρουργό σας δεν μπορώ να απαντήσω χωρίς να έχω εικόνα

    Λαλέτσογλου Ελισάβετ

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Αιγάλεω

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΣΑΣ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Δεν ειναι φυσιολογικό. Χρειάζεται έλεγχο στο ιατρείο.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Θα πρεπει να σας δει ο χειρουργος σας.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Τα 'νερά' προκαλούνται συνήθως από το υαλοειδες σώμα στον βυθό του ματιού. Αυτό το βλέπουμε ύστερα από έναν βυθοσκοπικο έλεγχο κατά τη διάρκεια της οφθαλμολογικης εξέτασης

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Τέτοια συμπτωματολογία θα μπορούσε να είναι από κάτι αθώο (πχ οίδημα κερατοειδούς μετεγχειρητικό) έως και κάτι πιο σοβαρό (όπως αποκόλληση αμφιβληστροειδούς). Απαιτεί απαραιτήτως οφθαλμολογική εξέταση.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Μετά την επέμβαση του καταρράκτη βλέπουμε πιο καθαρά και μεγαλύτερη ακρίβεια . Είναι πιθανόν λοιπον να διαφαίνονται ήπιες αποκολλήσεις υσλωδους που προϋπήρχαν .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα ηταν καλο να σας εξετασει ο γιατρος που σας χειρουργησε.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΑΜΕΣΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ. ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗ.

    Ντερ-Γκαραπετιάν Βάτσε

    Οφθαλμίατρος

    Καλλιθέα

  • Πρέπει να εξετασθεί από τον γιατρό σας

    Dr. Μιραχτσής Θεόδωρος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Στρατιωτικός ιατρός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο ιατρό που σας χειρούργησε. Είναι δύσκολο καποιος να βγάλει συμπέρασμα χωρίς να εξετασει το μάτι σας.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν εννοείτε ότι είναι απλά υγρό- σαν να δακρύζει, είναι φυσιολογικό. Είναι λόγω ξηροφθαλμίας. Μπορείτε έξτρα στο αντιβιοτικό κολλύριο, να ρίξετε και τεχνητά δακρυα.
    Αν όμως βλέπετε κάτι σαν νερά, δεν είναι φυσιολογικό. Πρέπει να ελεγχθεί ο αμφιβληστροειδής με βυθοσκόπηση, μην τυχόν έχει συμβεί κάποια ρωγμή ή και αποκόλληση.

    Δαραβάγκα-Λύρου Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Ισως είναι φυσιολογικο,ισως φταίει το υαλοειδες.καλυτερα να το δει κάποιος Οφθαλμιατρος

    Ρούπας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κολωνός