• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 13/06/2023

Ύστερα από 2 χρόνια γάμου με τον συζηγο μου απευθύνθηκαμε σε γυναικολόγο για να δούμε το θέμα τέκνο ποίησης που αργούσε. Αρκετοί γιατροί μου είπαν με την μια εξωσωματική λόγω, χαμηλου αποθεματικου χαμηλή Αμη, ορμόνες fsh και lh. Ήμουν 35 χρόνων. Ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων σαλπιγγογραφια - οκ Υστεροσκοπηση - ένα πολυποδακι Δεν εμένα έγκυος Απευθύνομαι σε άλλον Εξωσωματικο παίρνω φαρμακα καταφέρνω να κάνω 4 - κακής ποιότητας ωάρια - δεν μπορούσαμε να πάμε σε εμβρυομεταρα Απαυθυνομαι σε γνωστό Εξωσωματικο και κάνω λαπαροσκοπηση τα ευρύματα κάποιες συμφησεις, αρχές ενδομητριωσης αυτά. Μετά απο ένα μήνα μένω έγκυος με ελεγχόμενη επαφή 11ος 2021 φτάνω μέχρι 8 εβδομάδων δεν ακούσαμε καρδιά - αποξεση Τον απριλιο του 2022 ξαναμενω με τον ίδιο τρόπο ξανά 8η βδομάδα το ακούσαμε αλλά ήταν αργοί οι παλμοί του-αποξεση Τον Ιούνιο του 2022 κνω εξετάσεις για θρομβοφιλια νκ κυτταρα λύκους κτλ κτλ πολύ εξειδικευμένες δεν έδειξαν κάτι απλά υποθέσεις. Από τότε μέχρι τον Ιανουάριο του 2023 τίποτε μέχρι που άρχισα να μαζεύω ωάρια εως τον Μάιο του 2023 που έκανα εμβρυομεταφορα με όλη την προετοιμασία intralipid, inohep, filgastrium, cyclacur, salospir, utrogestan, prezolon Βιοχημικη κυηση Σκευτομαι για προγεννετικο έλεγχο εμβρύων - φοβάμαι μην ξαναμεινω και το χάσω είτε φυσικά είτε με εξωσωματική Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; Ο γιατρός μετά την βιοχημικη μου είπε υστεροσκοπηση

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι περαιτέρω από εξετάσεις. Χρειάζεται υπομονή και επιμονή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Από τη στιγμή που η ΑΜΗ ήταν χαμηλή και τίθεται το θέμα της εξωσωματικής (και εφόσον η σαλπιγγογραφία ήταν καλή) η λαπαροσκόπηση πιθανώς δεν χρειαζόταν. Θα τη συστήναμε σε μια γυναίκα με διαφορετικές αιτίες υπογονιμότητας και υψηλό ωοθηκικό δυναμικό- αν η υπογονιότητα οφείλεται σε ωοθηκικό παράγοντα μπορούμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Σημειωτέον ότι η fsh θα ήταν υψηλή σε αυτή τη περίπτωση- αν η FSH είναι χαμηλή τότε η διάγνωση είναι υπογοναδοτροπικός υπογοναδισμός και τα επόμενα βήματα συγκεκριμένα.
    Ενδεχομένως, λόγω ηλικίας, να δοκιμάζαμε σπερματέγχυση για 1 ή 2 φορές πριν την εξωσωματική, αν το σπέρμα ήταν καλό.
    Καλώς κάνατε α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Πρέπει να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα τον οποίο να εμπιστεύεσαι. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τη γονιμότητα και μόνο μετά από κλινική εξέταση και πλήρες ιστορικό και εξετάσεις μπορούμε να απαντήσουμε στο ερώτημα. Κατά τα άλλα η προεμφυτευτική διάγνωση ενδείκνυται.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό