• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα αντισώματα ερυθράς IgG στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης όταν η τιμή είναι 20,44 τι υποδεικνύει; Είναι κάτι ανησυχητικό για το μωράκι;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά τα αντισώματα υποδηλώνουν ότι έχετε ανοσοποίηση για την ερυθρά. Εάν τα IGM είναι αρνητικά τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ο τιίτλος IgG πάνω από 10 υποδεικνύει ότι έχετε περάσει ερυθρά ή είχατε εμβολιαστεί στο παρελθόν, και θεωρείται προστατευτικος. Όμως αν ο τίτλος είναι κάτω από 30 οι έγκυες μπορούν να νοσήσουν ξανά και υπάρχει μικρός κίνδυνος να μολυνθεί και το έμβρυο. Οπότε οι ιδανικές τιμές για εγκύους είναι πάνω από 30 IU/ml IgG ερυθράς

    Ευσταθιάδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ότι έχετε περάσει και είσαστε ασφαλής

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ο, τι έχετε ανοσία για την ερυθρά! Και δεν κινδυνεύει το εμβρυο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ο θετικός τίτλος αντισωμάτων IgG για την ερυθρά, συνεπάγεται ανοσία στο νόσημα από εμβολιασμό ή παλαιά λοίμωξη. Οπότε δεν υπάρχει ανυσηχία.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Τα IgG αντισώματα παράγονται όταν κάποιος έχει περάσει παλαιότερα την εκάστοτε λοίμωξη ή όταν έχει εμβολιαστεί για το συγκεκριμένο μικρόβιο. Από την άλλη τα IgM παράγονται όταν κάποιος έχει μολυνθεί πρόσφατα από το εκάστοτε παθογόνο. Άρα, εαν εσείς έχετε IgG θετικά αντισώματα για την ερυθρά ΜΟΝΟ τότε σημαίνει είτε οτι περάσατε στο παρελθόν ερυθρά είτε οτι έχετε εμβολιαστεί έναντι του ιου της ερυθράς. Ελπίζω να βοήθησα και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Υποδεικνύει ότι έχετε έρθει σε επαφή με τον ιό της ερυθράς στο παρελθόν, κατά πάσα πιθανότητα όταν ήσαστε μικρό παιδί και κάνατε τα εμβόλια σας. Είναι φυσιολογικό, μην σας ανησυχεί.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα