• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 17/10/2023

Καλησπέρα!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Πριν από έναν χρόνο νόσησα από τοξοπλασμα. Το κατάλαβα λόγω σοβαρής λεμφαδενίτιδας που μου προκάλεσε. 12 μήνες μετά είμαι πλέον αρνητική με τιμές IgM γύρω στο 0.45 και ig G 115. Τον Ιούλιο ήμουν στην γκρίζα ζώνη με ig M περιπου 0.55. Μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες για εγκυμοσύνη ή υπάρχει ακόμη κάποιος κίνδυνος;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά μπορείτε! Κ τον Ιούλιο μπορούσατε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Κανένας κίνδυνος μπορείτε να ξεκινήσετε όποτε θελετε. Σας εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ναι μπορείτε να αρχίσετε τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Η λοίμωξη έχει περάσει και το έμβρυο δεν διατρέχει κάποιο κίνδυνο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα