• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 08/09/2023

Καλησπέρα!είμαι 34 ετών με μια αποβολη πριν ένα χρόνο ακριβώς!Έχω αμη 1.82 ng/ml. Και fsh 7.45.εχω χρόνο και ελπίδες για φυσική συλληψη?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΑΜΗ ερμηνεύεται σε συνδυασμό με άλλες εξετάσεις που αφορούν τη λειτουργία των ωοθηκών, το ιστορικό σας και φυσικά εξαρτάται και από την ηλικία σας και την υπερηχογραφική απεικόνιση των ωοθηκών σας. Θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο με ειδίκευση στη γονιμότητα και με ολιστική προσέγγιση ώστε να μην χάσετε χρόνο και να πετύχετε τον στόχο σας για παιδάκι!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Πάντα υπάρχουν ελπίδες για φυσική σύλληψη. Δείτε λίγο πότε κάνετε ωορρηξία (χρησιμοποιείστε τα τεστ ωορρηξίας που κυκλοφορούν) και αν μετά από 3-6μήνες επαφών κοντά στην ωορρηξία δεν τα καταφέρετε επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Οι τιμές των ορμονών που παραθέσατε είναι καλές για την ηλικία σας. Δυστυχώς όμως η γονιμότητα δεν εξαρτάται μονάχα από αυτές τις 2 εξετάσεις. Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες από το ιστορικό σας που θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να συζητήσετε όλες τις απορίες σας σχετικά με το θέμα ώστε να έχετε και τις ανάλογες προσδοκίες. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Θ απρέπει να γίνει ενας μεγαλύτερος έλεγχος και να ληφθεί εκτενές ιστορικό
    Με 2 τιμές εργαστηριακές δεν μπορεί να σας δωθεί σωστή απάντηση ακόμη και αν οι εξετάσεις που παρέχεται είναι στην σωστή κατεύθυνση

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό