• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 21/12/2023

Καλησπέρα σας. Σεξουαλική επαφή δίχως προφύλαξη και δίχως να ολοκληρώσει μέσα. 7 ή 8 μέρες μετά την επαφή αδιαθετησα κανονικά (4-5 μέρες διάρκεια όπως πάντα και ίδια ροή αίματος). Αρχές αυτού του μήνα πέρασα ένα βαρύ κρυολόγημα και κατά τη διάρκεια του κρυολογήματος μου εμφανίστηκε αίμα από κάτω, κατά το σκούπισμα, χωρίς να αισθάνομαι μπούκωμα. Κάποιες φορές μόνο ένα τσούξιμο ή κατά τη διάρκεια του σκουπισματος ή λίγο μετά. Το τελευταίο διάστημα με διακατέχει απίστευτο στρες. Χθες ήταν να αδιαθετησω, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει. Έχω τα συμπτώματα της περιόδου που έχω πάντα (συχνοουρια, ελαφρύ πρήξιμο και πόνο στην κοιλιά, στη μέση, στο στήθος, νεύρα όπως κάθε φορά που περιμένω να αδιαθετησω και όρεξη για φαγητό, τα οποία νεύρα κ όρεξη μου κόβονται μαχαίρι μόλις αδιαθετησω). Υφίσταται θέμα εγκυμοσύνης, εφόσον έχει προηγηθεί περίοδος στην ώρα της; Υφίσταται θέμα ουρολοίμωξης; Μέχρι να κάνω τις εξετάσεις, αν κάποιος ειδικός θα μπορούσε να με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Από αυτό που περιγράφεται θεωρώ οτι δεν θα έπρεπε να ανησυχείτε για μια εγκυμοσύνη. Για να ηρεμήσετε θα πρότεινα να κάνετε ένα τεστ κυήσεως από το φαρμακείο. Εαν είναι αρνητικό μην ασχοληθείτε περαιτέρω. Για τα συμπτώματα που περιγράφετε το ελάχιστο που θα μπορούσατε να κάνετε είναι μια γενική και καλλιέργεια ούρων αν όμως αυτά δεν αναδείξουν κάποιο μικρόβιο κ εσείς συνεχίσετε να έχετε συμπτώματα θα έπρεπε να εξεταστείτε από έναν γυναικολόγο. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου