• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 29/09/2023

Καλησπέρα σας είμαι 39 ετών και πριν τρία χρόνια το 2020 είχα μια βιοχημική κύηση την οποία τερμάτισε η γυναικολόγος μου με μεθοτρεξατη έπειτα έκανα σαλπιγγογραφια κ ήταν καθαρη. Εδώ και πολλά χρόνια ρυθμιζω θυρεοειδή με Τ4 88mg και πάσχω από υπερπρολακτιναιμια χωρίς ευρήματα ( καθαρή μαγνητική υποφυσης, έλεγχος μαστών, επινεφριδίων και γυναικολογικων όλα οκ) και λαμβάνω dostinex 0,5mg 3 φορές την εβδομάδα. Απο τον περασμένο χειμώνα κάνουμε προσπάθειες για τεκνοποίηση μάλιστα η γυναικολόγος μου αρχικά μου έδωσε serpafar και τους τελευταίους μήνες femara. Τελευταία έμμηνο ρύση είχα 19 Αυγούστου. Η χοριακη στις 18/09 ήταν 54,06, Στις 22/09 84,28, Στις 25/09 127,5 και 29/09 282,6. Καθώς Δεν ανεβαίνει ικανοποιητικά ( βάσει των ταπεινών γνώσεων μου) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ελπίδα για την ορθή εξέλιξη εγκυμοσύνης ή λογικά θα γίνει κάποια παλινδρoμηση; Έχω αρκετά συμπτώματα πρήξιμο, υπνηλία, κλπ. Υπερηχογραφημα δεν μου έχει προτείνει ακόμα η γιατρός μου. Εν τω μεταξύ ανέβηκε η TSH στο 3.09 και η Τ4 στο 7,07. Ρώτησα τη γιατρό αν πρέπει να αυξήσω δοσολογία αλλά μου ειπε Όχι ακομα. Μήπως πρέπει να επισκεφτώ κ την ενδοκρινολογο μου; Ευχαριστώ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά θα πρέπει να γίνει διάγνωση για τι κυηση πρόκειται. Δηλαδή αν είναι φυσιολογική παλίνδρομη ή έκτοπη. Όταν διευκρινιστεί θα πάτε στην Ενδοκρινολογο σας. Από τις τιμές που περιγράφετε δεν είναι ακόμα σαφές. Εγώ θα σας έλεγα να επαναλάβετε τη χοριακη σε μια εβδομάδα και να κάνετε τότε έναν ενδοκολπικο υπέρηχο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι οτι η β χοριακή σας δεν ανεβαίνει όπως θα αναμέναμε για την ηλικία κύησης. Όπως μπορείτε να δείτε και στο παρακάτω link https://www.alachmar.gr/#hcgcalculator τα αποτελέσματα σας δεν δείχνουν οτι πρόκειται για παλίνδρομη κύηση αλλά και κατά τη γνώμη μου η αύξηση που βλέπουμε δεν είναι ενθαρρυντική. Από εκεί και πέρα νομίζω οτι ένας υπέρηχος μπορεί ίσως να μας δώσει κάποιες πληροφορίες ακόμα και αν σε αυτές τις μονάδες χοριακής δεν αναμένουμε να δούμε πολλά. Τέλος, η TSH στο 1ο τρίμηνο κύησης ιδανικά θα έπρεπε να είναι κάτω από 2,5 αλλά σαφώς δεν θεωρώ οτι είναι και αιτία αποβολής. Σας εύχομαι τα καλύτερα. Ελπίζω... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου