• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 14/09/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 38 ετών και βρίσκομαι στην 5η εβδομάδα κύησης. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, με εξαίρεση 2 φορές που παρουσίασα μικρή αιμορραγία η οποία οφειλόταν τελικά στον τράχηλο και όχι στον πλακούντα, όλα πήγαν καλά και γέννησα με φυσικό/φυσιολογικό τοκετό. Η δεύτερη εγκυμοσύνη δεν είχε καλή έκβαση και απέβαλλα όταν ήμουν στην 9η εβδομάδα. Λόγω λοιπόν ηλικίας και της προηγούμενης δυσάρεστης εμπειρίας, ο γυναικολόγος μου συνέστησε να πάρω κολπικά υπόθετα προγεστερόνης ώστε να προλάβουμε τυχόν εκ νέου αποβολή που θα οφείλεται σε ανεπάρκεια αυτής. Διαβάζοντας βέβαια το χαρτί με τις οδηγίες χρήσης και τη σύσταση του utrogest μόνο εφησυχασμένη δεν μπορώ να πω ότι είμαι πλέον. Τη μεγαλύτερη ανησυχία μου την προκάλεσε, η ύπαρξη στα έκδοχα του προϊόντος του διοξειδίου του τιτανίου Ε171, πρόσθετο του οποίου η χρήση έχει απαγορευτεί στη βιομηχανία τροφίμων από το 2022 και υπάρχει σύσταση στις φαρμακοβιομηχανίες να προβούν κι αυτές με τη σειρά τους σε αντικατάστασή του μέχρι το 2024. Η χρήση του Ε171 δεν είναι πλέον ασφαλής, επειδή σύμφωνα με μελέτες δεν μπορεί να αποκλειστεί το ενδεχόμενο γονιδιοτοξικότητας, που με τη σειρά της μπορεί να οδηγήσει σε καρκινογένεση ή σε γενετικές ανωμαλίες του εμβρύου. Επιπλέον διάβασα ότι µερικοί ερευνητές ενίοτε θεωρούν και την ίδια την χρήση πρόσθετης προγεστερόνης επικίνδυνη για το κύηµα (αύξηση του κινδύνου εµφάνισης συγγενών ανωµαλιών). Βέβαια είμαι ενήμερη ότι συνταγογραφείται κατά κόρον σε εγκύους στο 1ο τρίμηνο, το οποίο όμως συμπέφτει και με την οργανογένεση! Θα εκτιμούσα βαθιά την επιστημονική σας άποψη πάνω στο θέμα. Να σημειώσω ακόμη ότι προς το παρόν δεν έχω αιματηρή κολπική βλέννη. Μόνο στο διάστημα μεταξύ 26ης-29ης μέρας του κύκλου είχα παρατηρήσει τα γνωστά ρόζ-καφέ υγρά και τα οποία προφανώς αφορούσαν την αιμορραγία εμφύτευσης. Δυστυχώς έχω μπερδευτεί τόσο, που δεν ξέρω πια ποια απόφασή μου μπορεί δυνητικά να βλάψει περισσότερο το έμβρυο. Αξίζει να πάρω προληπτικά προγεστερόνη ή όχι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας, σας εύχομαι τα καλύτερα. Όπως γνωρίζετε η προγεστερονη στο 1ο τρίμηνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις περιπτώσεις που έχουμε επαπειλουμενη κύηση (δηλαδή αιμορραγία σε αρχομενη κύηση) ή σε γυναίκες με ιστορικό καθεξιν αποβολων. Δεν μου είναι σαφές από το ιστορικό σας εάν είχατε σίγουρα ανεπάρκεια προγεστερονης ή τραχήλου και αν αποδόθηκε σε αυτά ή προηγούμενη αποβολή σας. Όπως πολύ σωστά παρατηρήσατε υπάρχουν κάποιες συστάσεις για την χρήση της χρωστικής Ε171 που καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σας προβληματιζουν, ειδικά εάν λαμβάνετε ένα φάρμακο χωρίς να έχετε απόλυτη ένδειξη. Αυτό που θα... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ , ΧΑΠΙ ΕΝΕΣΙΜΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΓΕΛΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 ΕΤΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80 ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΕΙΣΑΝ ΓΙΑ 10 ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΛΑΓΟΧΕΙΛΟ ΣΤΙΣ ΗΠΑ . ΩΣΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΣΡΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΟ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ . ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΣΦΑΛΗΣ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας