• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 30/10/2023

Καλησπέρα! Έχω Λύκο και κατά περιόδους όπως τώρα παίρνω μεθοτρεξάτη. Μετά από συζήτηση με το ρευματολόγο μου επειδή θέλω να μείνω έγκυος , με συμβούλευσε να τη σταματήσω, να περάσουν 2 κύκλοι και μετά να ξεκινήσω τις προσπάθειες. Η γυναικολόγος από την άλλη μου είπε να προσπαθήσω μετά από 6 μήνες..Εσείς τι λέτε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!
    Η μεθοτρεξάτη δεν είναι συμβατή με την εγκυμοσύνη, οπότε σύμφωνα με τις διεθνείς συστάσεις πρέπει να έχει διακοπεί 1-3 μήνες πριν τη σύλληψη. Παραταύτα, πότε θα διακοπεί και αν θα αντικατασταθεί με άλλο φάρμακο είναι μια απόφαση που θα πάρετε μαζί με το ρευματολόγο, αφού ληφθούν υπόψη διάφορες παράμετροι, όπως η ενεργότητα του νοσήματος, η ηλικία, το ανοσολογικό σας προφίλ κα.

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να περιμένετε 6 μήνες για να είστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το έμβρυο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Οι οδηγίες λένε οτι χρειάζονται τουλάχιστον 3 μήνες μετά την διακοπή της μεθοτρεξάτης και αυτό έχει να κάνει με την ημίσεια ζωή του φαρμάκου που μας δείχνει για πόσο καιρό αυτό παραμένει στον οργανισμό. Επίσης εφόσον μιλάμε, εξ ορισμού για μια κύηση υψηλού κινδύνου, θα πρέπει να ενημερωθείτε αναλυτικά για το τι πρέπει να αναμένετε τόσο όσο αφορά μια εγκυμοσύνη όσο και το SLE. Η συνεργασία του γυναικολόγου με τον ρευματολόγο είναι απαραίτητη σε αυτές τις περιπτώσεις. Σας εύχομαι τα καλύτερα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου