• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Καλησπερα !Ειμαι έγκυος 3-4 εβδομάδες και στη 2η εβδομάδα της κύησης που δε γνώριζα για την ύπαρξη της έκανα θεραπεία tecar για τη μέση μου ..Η επίσημη εταιρία απαγορεύει τη χρήση της κατα την εγκυμοσύνη κατηγορηματικά ..τι να κανω ;;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Τίποτα , τόσο νωρις στην κύηση , αν προχωρήσει δε δημηργει πρόβλημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Αρχικά να μην πανικοβάλεστε. Συνήθως όταν υπάρχει κάποια βλάβη σε έμβρυα αυτής της ηλικίας σταματά η κύηση από μόνη της. Δεν είναι σύνηθες να προκαλούνται προβλήματα στα έμβρυα από τις ραδιοσυχνότητες ούτε από την τοπική αύξηση της θερμοκρασίας. Να ακολουθήσετε τον υπερηχογραφικό έλεγχο κατά τη διάρκεια της κύησης όπως πρέπει και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε ακριβώς σε ποια φάση του κύκλου κάνατε την θεραπεία αφού η 2η εβδομάδα της κύησης όπως την μετράμε εμείς οι γυναικολόγοι συνήθως συμπίπτει με την ωορρηξία. Πιθανότατα να μην είχατε καν μείνει έγκυος. Μιλήστε με το γυναικολόγο σας για να διευκρινιστει το παραπάνω. Όπως κ να έχει δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες του ιστορικού σας. Σας εύχομαι ότι καλύτερο και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου