• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Καλησπέρα, ειμαι 41 ετών και η σύζυγός μου 39. Προσπαθούμε 4 μήνες με τεστ ωορρηξίας οπότε είναι στοχευμένα. Να συνεχίσουμε ή χάνουμε πολύτιμο χρόνο; Τι εξετάσεις είναι καλό να κάνουμε;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λόγω της ηλικίας θα σας συμβούλευα να κάνετε άμεσα μια διερεύνηση αφού δυστυχώς ο παράγοντας ηλικία στην γυναίκα είναι από μόνος του βασική αιτία υπογονιμότητας. Το πιο χρήσιμο για σας θα ήταν να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο που θα σας εξηγήσει αναλυτικά τις επιλογές σας ώστε να έχετε κ αληθινές προσδοκίες. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Οι κατευθυντήριες οδηγίες ορίζουν το διάστημα των 6 μηνών σε ηλικίες >35 προτού πραγματοποιηθεί ο πλήρης έλεγχος υπογονιμότητας. Παρ' όλ' αυτά θα συνιστούσα να εξεταστείτε νωρίτερα, ώστε να λάβετε τις απαραίτητες οδηγίες για να έχουμε χρόνο να διορθώσουμε τυχόν προβλήματα που δύναται να εμφανιστούν. Τα τεστ ωορρηξίας δεν ωφελούν γενικά.

    Παπακωνσταντίνου Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας, Ειδικός Αναπαραγωγής - Λέκτορας, Η.Π.Α.

    Αθήνα

  • Καλησπέρα, μπορείτε να συνεχίσετε τις προσπάθειες για 2 μήνες ακόμα, και στο ενδιάμεσο να κάνετε ορμονικές εξετάσεις. Έπειτα θα πρέπει να προγραμματιστεί σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα