• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2023

Καλησπέρα! Διανύω την 27 εβδομάδα κύησης και είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη.Στην β επιπέδου διαγνωστηκα με επιπωματικο πλακούντα.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο επικίνδυνη είναι αυτή η κατάσταση για μένα και το μωρό.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση, με κίνδυνο για το έμβρυο και εσάς και θέλει μεγάλη προσοχή.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Κατ'αρχην καλή λευτεριά. Πράγματι ειναι μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου Οποτε θέλει προσοχή και άμεση συνεργασία με τον γυναικολόγο σας. Πιστεύω να πάνε όλα καλά.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας Με το καλό να έρθει το μωράκι σας δυστυχώς ο επιπωματικός πλακούντας είναι μία κατάσταση που θα πρέπει να γίνεται συχνός έλεγχος με υπέρηχο αιμάτωσης και διήθησης του πλακούντα στο μυομήτριο εκεί πρέπει κάποιος να αξιολογήσει πότε είναι καλύτερο να πάρουμε το μωράκι

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Είναι επικίνδυνη επιπλοκή της κύησης. Θα γεννήσετε περί την 36η εβδομάδα με καισαρική τομή και πρέπει να γίνει σε μεγάλο μαιευτικό κέντρο με όλες τις απαραίτητες υποδομές και εμπειρία σε ανάλογα περιστατικά. Μπορεί να προκύψει αιμορραγία κατά την επέμβαση και εάν ο πλάκούντας είναι στιφρός ή διεισδυτικός, μπορεί να χρειαστεί να γίνει ακόμη και μαιευτική υστερεκτομή.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Σιγουρα ειναι μια επεμβαση με κινδυνους. Χρειαζεται τεχνικη και προληψη για οτι μπορει να συμβει. Το μωρο δεν διατρεχει κινδυνο στο χειρουργειο, περισσοτερο επικινδυνο ειναι για την μητερα.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καταλαβαίνω πόσο φοβισμένη και ανήσυχη πρέπει να αισθάνεστε μετά τη διάγνωση του προδρομικού πλακούντα στις 27 εβδομάδες. Ο προδρομικός πλακούντας είναι μια σοβαρή κατάσταση, αλλά είναι σημαντικό να θυμάστε ότι με την κατάλληλη ιατρική φροντίδα, ο κίνδυνος επιπλοκών μπορεί να μειωθεί σημαντικά. Ο πιο συνηθισμένος κίνδυνος που σχετίζεται με τον προδρομικό πλακούντα είναι ο πρόωρος τοκετός που μπορεί να αυξήσει τις επιπλοκές στο μωρό σας.

    Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι ο προδρομικός πλακούντας μπορεί να είναι απρόβλεπτος και σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να απομακρυνθεί από τον τράχηλο της μήτρας καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται. Έτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλή σας ημέρα. Μια κύηση με επιπωματικό πλακούντα είναι σίγουρα μια υψηλού κινδύνου κύηση. Ο κίνδυνος αιμορραγίας τόσο κατά την κυηση όσο και κατά τον τοκετό είναι αυξημένος και μπορεί να είναι τόσο βαριά που να χρειαστεί ακόμη και μετάγγιση της μητέρας. Σίγουρα ο τοκετός θα πρέπει να γίνει με καισαρικη τομη, σε μία καλά οργανωμένη δομή. Υπάρχει αυξημένη πιθανότητα επείγουσας καισαρικής οπότε θα πρέπει να απευθύνεστε στο γιατρό σας σε περίπτωση που δείτε αίμα ή σε περίπτωση που αισθανθείτε πόνο. Τέλος ο τοκετός θα πρέπει να γίνει το αργότερο μεταξύ 36-37 εβδομάδας, εκτός απροόπτου και θα πρέπει να είστε ενήμερη ότι αν δεν μπορεί να σταματήσε... Διάβασε περισσότερα

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Κοιτάξτε, ο επιπωματικος πλακούντας είναι μία κατάσταση η οποία είναι απειλητική, τόσο για την ζωή της μητέρας, όσο και για το ίδιο το έμβρυο. θέλει εξαιρετικά μεγάλη προσοχή από τη μεριά σας, + να ακολουθείτε τις συμβουλές του γυναικολόγου σας και της ομάδος του! Να είσαι σε μέρος που έχετε πρόσβαση σε μεγάλο νοσοκομείο με αιμοδοσία! Εγώ, πάντοτε στελνω τις δικές μου γυναίκες για μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωσω εαν, εκτός από επιπωματικός, ειναι και διεισδυτικός ! Έχει Μεγάλη σημασία Και αυτή η πληροφορία! για να ξέρετε και ποια είναι τα ποσοστά σας καθώς και τί να περιμένετε + το πότε θα γεννήσεις!!
    Καλή σας επιτυχία!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • θα πρεπει να γινει καισαρικη 2 εβδομαδες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου αν δειτε αιμα να σας δει ο γιατρος σας

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας