• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Καλημέρα σας . Θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που με επηγει Είμαι 24 χρόνων και από τα 6 μου έχω θέματα με το θυρεοειδή. Έπαιρνα αγωγή μέχρι τα 12 και έπειτα έκανα χειρουργειο αφαίρεση θυροειδή και λεμφαδένων. Παίρνω αγωγή και ασβέστιο για εφ όρου ζωής και μετά από 4 χρόνια χρειάστηκε να κάνω αφαίρεση ενός όγκου στο στήθος μου και ζήτησαν άδεια από το ενδοκρινολογο για να με αναλάβουν. Και η απορία είναι η εξής Τι κινδυνος υπάρχει με τα προβλήματα υγείας που έχω να μείνω έγκυος;

4 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπερα, για τετοια ερωτηση χρειαζετατι μια εξεταση σιγουρα απο τον ενδοκρινολογο, αν ειναι ολα σε καλη κατασθαση, λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλημα...

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τα προβλήματα που αναφέρετε, με την προϋπόθεση ότι οι θυρεοειδικες σας ορμόνες είναι καλα ρυθμισμένες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα. Είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος με σαφήνεια χωρίς να γνωρίζει λεπτομέρειες για την πορεία σας, το χειρουργείο σας και το είδος της ασθένειας. Με την προϋπόθεση ότι είστε καλά ρυθμισμένη θα πρέπει στο σύνολο της προσπάθειας σας να υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ του Μαιευτήρα και του Ενδοκρινολόγου που σας παρακολουθεί.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Νομίζω ότι θα έπρεπε να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να μπορέσετε να λάβετε την απάντηση στο ερώτημα σας. Δυστυχώς χωρίς τα πλήρη στοιχεία του ιστορικού σας δεν θα ήταν σωστό κάποιος να σας συμβουλεύσει. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου