• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 15/12/2022

Καλημέρα εχθές έκανα σαλπιγγογραφια.Ειναι φυσιολογικό που πονάω τόσο πολύ και ηρεμώ μόνο όταν ξαπλώνω;επιτρέπεται να έρθω σε επαφή μετά την σαλπιγγογραφια;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Έντονος πόνος μπορεί να συμβεί μετά από υστεροσαλπιγγογραφία και δεν υπάρχει αντένδειξη για επαφή. Ωστόσο καλύτερα να έχετε όταν αισθανθείτε καλύτερα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Λογικά δεν θα έπρεπε να πονάτε τόσο πολύ . Ισως κατατην διαρκεια της εξέτασης έγινε σπασμός στις σαλπιγγες . Ο πονος θα υφεθεί λογικά στις επόμενες λίγες ημέρες .Εφοσον αισθάνεστε έτσι καλό είναι να αποφύγεται τις επαφές

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 με 3 ημέρες για να έχετε επαφή. Δικαιολογείται πόνος κατά την εξέταση. Εάν παραμένει και είναι έντονος λαι την επομενη ημέρα θα πρέπει να εξεταστείτε.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Είναι λογικό να πονάς.
    Αφού πονάς πως θα έχεις επαφή;

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα ναι παρατηρείται πόνος μετά την εξέταση καλό να πάρετε ένα buscopan

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορεί να υπάρχει λίγος πόνος τις επόμενες ημέρες, ωστόσο αν επιμένει ο πόνος καλό είναι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΟΧΙ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Μετα την σαλπιγγογραφια ειναι φυσιολογικος καποιος πονος για 24-48 ωρες. Σεξ μπορειτε να κανετε οταν δεν πονατε πια.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • ναι.επαφη μετά από 24 ώρες

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • να περασει ο πονος και μετα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας