• Pregnancy
  • Submitted on 15/12/2022

Καλημέρα εχθές έκανα σαλπιγγογραφια.Ειναι φυσιολογικό που πονάω τόσο πολύ και ηρεμώ μόνο όταν ξαπλώνω;επιτρέπεται να έρθω σε επαφή μετά την σαλπιγγογραφια;

10 specialists answered

  • Έντονος πόνος μπορεί να συμβεί μετά από υστεροσαλπιγγογραφία και δεν υπάρχει αντένδειξη για επαφή. Ωστόσο καλύτερα να έχετε όταν αισθανθείτε καλύτερα.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Λογικά δεν θα έπρεπε να πονάτε τόσο πολύ . Ισως κατατην διαρκεια της εξέτασης έγινε σπασμός στις σαλπιγγες . Ο πονος θα υφεθεί λογικά στις επόμενες λίγες ημέρες .Εφοσον αισθάνεστε έτσι καλό είναι να αποφύγεται τις επαφές

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 με 3 ημέρες για να έχετε επαφή. Δικαιολογείται πόνος κατά την εξέταση. Εάν παραμένει και είναι έντονος λαι την επομενη ημέρα θα πρέπει να εξεταστείτε.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Είναι λογικό να πονάς.
    Αφού πονάς πως θα έχεις επαφή;

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalandri

  • Καλημέρα ναι παρατηρείται πόνος μετά την εξέταση καλό να πάρετε ένα buscopan

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Μπορεί να υπάρχει λίγος πόνος τις επόμενες ημέρες, ωστόσο αν επιμένει ο πόνος καλό είναι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΟΧΙ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Μετα την σαλπιγγογραφια ειναι φυσιολογικος καποιος πονος για 24-48 ωρες. Σεξ μπορειτε να κανετε οταν δεν πονατε πια.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • ναι.επαφη μετά από 24 ώρες

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • να περασει ο πονος και μετα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki