• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 14/12/2022

Γιατρέ καλησπέρα σας. Είμαι έγκυος ,41 ετών ,με ζαγχαρωδη διαβήτη τύπου 2 και κάνω ινσουλίνη δύο φορές την ημέρα των 5 . Ενώ τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας έδειξαν πολύ καλή μέτρηση,1,40, χθες έκανα τη β επιπέδου. 21 εβδομάδων και 6 ημερών,έκανα υπέρηχο .βάρος μωρού 390 γραμμάρια. 22 εβδομάδα και 2 ημερών,πραγματοποίησα τη β επιπέδου,όπου ενώ οι μετρήσεις όλες πολύ καλές,βρέθηκε ότι το μωρό ζυγίζει 388 γραμμάρια. Το επιστημονικό κέντρο ιδιωτικό που έκανα τη β επιπέδου,μου είπε ότι το βάρος είναι φυσιολογικό ,αλλά έχει τη κατώτερη τιμή φυσιολογικού βάρους της εβδομάδας που βρίσκομαι.συνεπως,να συζητήσω το ενδεχόμενο αμνιοπαρακέντησης με τον γυναικολόγο μου,για να έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο χρωμοσωματικης ανωμαλίας. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Συμβαίνει να χάνει βάρος ένα μωρό ; Ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί θεωρεί ότι είναι ένδειξη για παρακολούθηση επόμενου υπερήχου,αν ωστόσο μειωθεί πάλι το βάρος του να παρέμβω σε αμνιοπαρακέντηση,χωρίς να έχω αλλά ύποπτα στοιχεία τόσο αυχενικής,όσο και επιπέδου. Είναι λόγος ανησυχίας αυτός ώστε να προβω σε ενέργεια αμνιοπαρακέντησης; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας
    Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα.
    Ακολουθήστε τις οδηγίες του ιατρού σας.
    Ειμαστε στη διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα.
    Όχι δεν πρέπει να ανυσηχείς.
    Ο'υτε πρέπει να κάνεις αμνιοπαρακέντηση γι αυτό.
    Θα πρέπει όμως να ξαναγίνει ενας υπέρηχος σε 2 βδομάδες.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Το σημαντικό δεν είναι το υπέρηχο.
    Έλεγχο θρομβοφιλιας έχετε κάνει;
    Αυτό θα πρέπει να εξετάσετε πρώτα.

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας, δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω γνώμη για την περίπτωση σας γιατί δεν έχω όλα τα δεδομένα. Χρειάζεται πλήρες ιστορικό και κλινική εξέταση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Αν το εμβρυο δεν κερδιζει βαρος τοτε μπορει να υπαρχει θεμα DNA οποτε η αμνιο χρειαζεται. Μπορει ομως και να μην ειναι θεμα DNA αλλα να μην τρεφεται το εμβρυο καλα. Δεδομενου του διαβητη προσεξτε τον πλακουντα και την κυκλοφορια του αιματος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • διαφορά 10-15%μεταξύ υπερήχων είναι αποδεκτή φυσικά.ρυθμιστε καλύτερα το διαβήτη σας από εκεί ξεκινούν όλα

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Καλή σας ημέρα καλό θα είναι να μιλήσετε και με τον ενδοκρινολόγο σας επειδή δεν έχω τα στοιχεία και τις μετρήσεις του υπερήχου δεν μπορώ να σου απαντήσω μέσω μηνύματος στο αν πρέπει να γίνει ή όχι εάν θέλετε την άποψή μας μπορείτε να μας καλέσετε και να τα πούμε από κοντά

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΓΓΥΕΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ Ο ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΚΡΟΑΓΓΕΙΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΟ ΕΜΒΡΥΑ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΒΑΡΟΣ ( ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΑΡΑ ΜΩΡΑ ). ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Το χαμηλό βάρος από μόνο του δεν αποτελεί λόγο για αμνιοπαρακέντηση, αλλά αυτό το αποφασίζουμε πάντα σε συνδυασμό με την παρακολούθησή σας. Πιο πιθανό θεωρώ να πρέπει να διερευνήσετε την πιθανότητα θρομβοφιλίας και τη λήψη ασπιρίνης. Όλα αυτά όμως σχετίζονται και με την παρακολούθηση και με το ιστορικό, προσωπικό και οικογενειακό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Σωστά σας συμβούλεψε ο γιατρός σας

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας