• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 26/07/2023

Γειά σας, Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια σας? Είμαι 33 ετών με αρτηριακή υπέρταση & σακχαρώδη διαβήτη ρυθμισμένα πάρα πολύ καλά. Κάναμε την πρώτη μας σοβαρή προσπάθεια για παιδάκι με ελεύθερη επαφή στις 10 Ιουλίου και σταθερό κύκλο 29 ημερων.σημερα μου ήρθε περιοδος και απογοητευτηκα απίστευτα...συμβαίνουν αυτά?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ξαναπροσπαθησε

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η πιθανότητα για επίτευξη κύησης κάθε μήνα για ένα ζευγάρι δεν ξεπερνάει το 20-25%. Φυσικά μια επαφή μπορεί να μην συμπέσει πάντα με την ωορρηξία άρα εγώ θα σας συμβούλευα να έχετε ελεύθερες επαφές ανα 2-3 ημέρες από την 12-18η ημέρα του κύκλου σας. Ένα ζευγάρι στην ηλικία σας ξεκινάμε να το διερευνούμε για υπογονιμότητα μετά από ένα χρόνο ελεύθερων επαφών χωρίς επιτυχία εγκυμοσύνης και σίγουρα όχι πριν το 6μηνο. Εν κατακλείδι μην ανησυχείτε καθόλου και απλά απολαύστε την διαδικασία. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Σας εύχομαι τα καλύτερα και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα. Είναι πάρα πολύ νωρις για να απογοητεύεστε. Συνεχίστε τις προσπάθειες με πιο συχνές επαφές γύρω από τη μέση του κύκλου σας. Μπορεί να χρειαστεί και ένας χρόνος για έρθει μια εγκυμοσύνη. Να έχετε καλά ρυθμισμένο το σάκχαρο σας. Ελπίζω να έχετε ενημερώσει τον καρδιολόγο σας για τις προσπάθειες εγκυμοσύνης και να παίρνετε φάρμακα που επιτρέπονται στην κυηση για την υπέρταση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα