• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Γεια σας! Είμαι 31 ετών και τελευταία περίοδο είχα 23/02. Καθυστέρηση περιόδου και θετικό τεστ. Πήγα σήμερα 8/03 στην γυναικολόγο μου να δούμε το σάκο. Υπάρχει σάκος με κάποια εμβρυϊκά στοιχεία αλλά ακόμη όχι καρδιά. Συγκεκριμένα μου είπε ότι ενώ τυπικά με βάση την ημερομηνία περιόδου είμαι 6 εβδομάδων και 3 ημερών, ο σάκος και το περιεχομένου του φαίνονται για 5 εβδομάδων και 3 ημερών και φυσικά δεν εντοπίσαμε παλμό. Τιμές Χοριακης: 335 26/02 2103 1/03 12500 8/03 Υπάρχει πιθανότητα παλινδρόμησης κύησης; Την Δευτέρα θα κάνω ξανά χοριακη και μετά κλείσω υπέρηχο για να δούμε πως εξελίσσετε αλλά έχω αγχώδεις και απογοητεύει αρκετα. Να σημειώσω μια φορά στο χρόνο έχω κύκλο 30 ημερών και 28 ημερών. Τους υπόλοιπους μήνες συνήθως από 24-26 μέρες.... Σας ευχαριστώ πολύ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω τι είδε η γυναικολογος σας αλλά εάν έχετε μικρότερο κύκλο θα μπορούσε να δικαιολογεί την μικρή καθυστέρηση που βλέπετε στην ανάπτυξη. Μην αγχωθείτε, ούτως ή άλλως σε μια εβδομάδα θα γνωρίζετε κ αν για κάποιο λόγο δεν εξελιχθεί καλά η κύηση αυτό θα είναι λόγω κάποιας ανωμαλίας στο έμβρυο που δεν θα επέτρεπε την περαιτέρω ανάπτυξη του. Σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μην απογοητευεστε, αφού η χοριακη αυξάνεται υπάρχει ελπίδα να προχωρήσει η κυηση. Λογικά μια εβδομάδα μετά τον προηγούμενο υπερηχο πρέπει να δείτε καρδιά και αύξηση του μεγέθους του σάκου.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα