• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 11/11/2023

Γεια σας. Η μυωπία θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο για έναν φυσιολογικό τοκετό; Έχω ακούσει για την εξέταση της βυθοσκόπησης, στην οποία, όμως, χρησιμοποιούνται σταγόνες μυδρίασης. Αν την κάνω, οι σταγονες αυτές μπορούν να βλάψουν το έμβρυο ή εμενα; Σας ευχαριστώ.

10 ειδικοί απάντησαν

  • κατα τη βυθοσκοπηση χρειαζεται να δουμε εαν υπαρχει καποια αλοοιωση στο βυθο που μπορει να επηρεασει την διενεργεια του φυσιολογικου τοκετου.Εαν δεν υπαρχει καποα αλλοιωση , εκτος της υψηλης μυωπιας, ερευνες δειχνουν οτι δεν υπαρχει προβλημα .Οι σταγονες δεν επηρεαζουν το μωρακι ουτε εσας

    Ψαρράκος Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Η βυθοσκόπηση του οπισθίου Πολου όπου αφορά το οπτικό νεύρο και την ωχρά κηλίδα μπορεί να γίνει χωρίς μυδριατικων σταγόνων .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Εξαρτάται από τους βαθμούς της μυωπίας.
    Οι σταγόνες για την εξέταση γίνεται τους τελευταίους μήνες οπότε το έμβρυο δεν βλάπτεται.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Σε πιο μεγαλη μυωπία πανω απο 5,0-6,0 διοπτριες υποχρεωτικά κάνουμε βυθοσκόπηση για να κρίνουμε εαν μπορει να έχετε φυσιολογικό τοκετό. Οι σταγόνες για μυδρίαση δεν ειναι βλαβερές για εσας η για το έμβρυο.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Άπο τον 8ο μηνα μπορει να γινει χωρις προβλημα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας,
    Η μυωπία δεν θεωρείται πλέον εμπόδιο για έναν φυσιολογικό τοκετό. Υπάρχουν μόνο ελάχιστες εξαιρέσεις, οι οποίες είναι ιδιαίτερα σπάνιες.
    Από την άλλη πλευρά υπάρχουν αρκετές καταστάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης που απαιτούν την εξέταση του βυθού του ματιού σε μυδρίαση. Παρόλο που γενικά στην εγκυμοσύνη είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με τα φάρμακα, η χρήση σταγόνων τροπικαμίδης για τη μυδρίαση θεωρείται διεθνώς ασφαλής. Εάν μάλιστα, αμέσως μετά την ενστάλαξη των σταγόνων, πιέσετε για περίπου δύο λεπτά τα δακρυικά σημεία των βλεφάρων (κοντά στη μύτη) τότε μειώνεται ακόμα περισσότερο η απορρόφηση των σταγόνων από τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Πριν τον τοκετό μπορεί να πραγματοποιηθεί βυθοσκόπηση με φάρμακο ασφαλές για το έμβρυο.
    Η μυωπία δεν απαγορεύει πάντα τον φυσιολογικό τοκετό . Μετά την πλήρη εξέταση του αμφιβληστροειδούς συστήνεται η κατάλληλη μέθοδος.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Κανένα πρόβλημα με φυσιολογικό τοκετό ούτε με βυθοσκόπηση κατά την κύηση

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η μυωπία, ανεξάρτητα από τους βαθμούς δεν είναι αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό. Για τη βυθοσκόπηση υπάρχουν κολυρια που δεν βλάπτουν το έμβρυο ή την γυναίκα.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Αν έχετε μεγάλο βαθμό μυωπίας, μπορεί να σας απαγορεύσει ο οφθαλμίατρος να γεννήσετε με κολπικό τοκετό. Οι σταγόνες για την εξέταση της βυθοσκοπησης δεν επηρεάζουν καθόλου ουτε το έμβρυο ούτε εσάς.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα