• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Γεια σας. Είμαι στην 5η βδομάδα κύησης. Ο γιατρός μου δεν έβλεπε τον σάκο μέσα στη μήτρα με αποτέλεσμα να με στείλει στο νοσοκομείο φοβούμενος μήπως επρόκειτο για εξωμήτρια κύηση. Τελικά εκεί είδαν πως υπάρχει σάκος μέσα στη μήτρα, ωστόσο δεν ακούνε καρδιακό παλμό. Η χοριακη μου χθες ήταν 4126 και σήμερα είναι 3945. Μου ανέφεραν για παλινδρόμη κύηση και μου σύστησαν σε 2 μέρες ξανά β χοριακη. Υπάρχει λόγος να ανησυχώ για κάτι πέρα από το μωρό που όπως ενημερώθηκα δεν μεγαλώνει;

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΑΝ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΠΕΣΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ. Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ 48 ΩΡΕΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας, η άλλη πιθανότητα εκτός της παλινδρομης κύησης είναι εξωμητριος κύηση, το οποίο όμως εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του σάκου που είδαν. Το πιο πιθανό είναι να είναι μια παλινδρομης κύηση. Σωστά σας είπαν να επαναλάβετε την β χοριακή σε 2 ημέρες.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αν η χοριακή σας μειώνεται τότε πρόκειται για παλίνδρομη κύηση. Αν υποθέσουμε ότι αναγνωρίστηκε ενδομήτριος σάκος τότε δεν κινδυνεύετε από κάτι. Παρακολουθήστε την πορεία της χοριακής μέχρι να μηδενιστή αν είναι παλίνδρομη κύηση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Εάν σας διαβεβαιωσαν ότι αυτό που είδαν μέσα στη μήτρα ήταν σάκος κύησης τότε δεν χρειάζεται να φοβάστε κάτι. Δυστυχώς όμως τα αποτελέσματα της Β χοριακης που αναφέρατε δεν είναι καλά για την εξέλιξη της κύησης και το πιθανότερο σενάριο είναι ότι θα ξεκινήσει μια διαδικασία αποβολής. Λυπάμαι πολύ. Σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου