• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 11/06/2023

Έκανα τεστ εγκυμοσύνης την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου και βγήκε θετικό αλλά με αγνή γραμμή μετά από 1 ώρα . Είναι σωστό θετικό ή ίσως είναι και λάθος; Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι νωρίς. Λογικά είναι θετικό. Να κάνετε β χοριακή και καλέστε με όταν έχετε το αποτέλεσμα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλύτερα β χοριακη

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Πάντα υπάρχει η πιθανότητα λάθους

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ξανακάντε ένα τεστ ή καλύτερα μια β χοριακή.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Γεια σας, εάν θέλετε μπορείτε να επαναλάβετε το τεστ ούρων σε μερικές ημέρες αλλιώς μπορείτε να κάνετε 1Β χοριακή αιματολογική για σίγουρο αποτέλεσμα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα τεστ εγκυμοσύνης που πραγματοποιούνται στο σπίτι δεν είναι πάντα 100% ακριβή και υπάρχει πάντα η πιθανότητα για λάθος αποτελέσματα.
    Αν η γραμμή εμφανίστηκε μετά από μία ώρα, υπάρχει η πιθανότητα να είναι ένα "ψευδώς θετικό" αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν το τεστ ερμηνεύεται μετά τον συνιστώμενο χρόνο αναμονής που αναγράφεται στις οδηγίες του τεστ.
    Αν δεν σας έχει έρθει ακόμα περίοδος και θέλετε να είστε πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα, θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας και να ζητήσετε μια εξέταση αίματος γνωστή ως "β-χοριακή γοναδοτροπί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Θα σας λυθεί η απορία αν κάνετε μια εξέταση αίματος για χοριακη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα