• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 27/07/2023

Είχα καθυστέρηση 5 μέρες με 2 αχνά θετικά τεστ ! Είχαμε επαφή με τον άντρα μου στις γόνιμες! Όμως μετά αδιαθετησα αλλά δεν είναι η ίδια ποσότητα αίματος όπως συνήθως! Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσυνης ενώ υπάρχει αίμα?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Με αρνητικό τεστ όχι

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, Ναι, υπάρχει πιθανότητα, και η σίγουρη απάντηση βρίσκεται στην εξέταση αίματος που λέγεται β-χοριακή. Γράφεται με τον ΕΟΠΥΥ και άμεσα, αν έχετε μάλιστα άυλη συνταγογράφηση μπορεί να σας τη γράψει ο γιατρός σας απομακρυσμένα. Δε χρειάζεται να είστε νηστική.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Το αίμα που είδατε θα μπορούσε να είναι μια περίοδος, μια εγκυμοσύνη που ίσως σταμάτησε νωρίς, μια εγκυμοσύνη που ίσως είναι σε διαδικασία αποβολής ή μια εγκυμοσύνη που θα συνεχίσει κανονικά. Σημαντικό θα ήταν εαν έχετε και πόνο να δείτε κάποιον γυναικολόγο για να αποκλειστεί κ η μικρή πιθανότητα εξωμητριας κύησης. Θα σας συμβούλευα να κάνετε μια β χοριακη κ να αναζητήσετε τη συμβουλή κάποιου γυναικολόγου. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ναι υπάρχει πιθανότητα, καλύτερα να κάνετε μια εξέταση αίματος για β χοριακή.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα