• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 22/04/2023

Είμαι 47 μισό έχω περίοδο κανονικά 5 με 6 ημέρες και έχω φυσιολογικό βάρος άσκηση τακτικά και διατροφή πόλη καλή μπορώ να μείνω έγκυος κανονικά έχω ένα παιδί ηδη

5 ειδικοί απάντησαν

  • στα 47 είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες, λόγω ποιότητας γενετικού υλικού, όσο καλή ζωή και να κάνουμε, όσο καλή φόρμα και ναέχουμε, δυστυχώς τα ωάρια γερνάνε και η ποιότητα τους πέφτει δραματικά μετά τα 40

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε ναι, αλλά οι πιθανότητες αυτόματης σύλληψης σε αυτήν την ηλικία είναι μικρές

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Χρειάζεται να εξεταστείς από γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα για λεπτομερή εξέταση και συνταγογράφηση εξετάσεων.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Αυστηρά ιατρικά κάποιος θα σας έλεγε οτι οι πιθανότητες αυτόματης εγκυμοσύνης σε αυτή την ηλικία είναι, δυστυχώς, 0-1%. Αυτό οφείλεται μάλλον στην ποιότητα και τον χαμηλό αριθμό ωαρίων. Πολλές φορές μάλιστα το ποσοστό αποβολών σε αυτή την ηλικία ακόμα και αν αρχικά υπάρξει μια εγκυμοσύνη ξεπερνάει το 80%. Με τα παραπάνω δεν θέλω, φυσικά, να σας αποθαρρύνω αλλά θέλω πραγματικά να σας ενημερώσω για το που βρίσκεστε αυτή την στιγμή ώστε έχοντας αυτά τα δεδομένα να αποφασίσετε εάν θέλετε ή όχι να ερευνήσετε άλλες δυνατότητες που έχετε για τεκνοποίηση. Ελπίζω να βοήθησα και σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα, οι πιθανότητες είναι λίγες, αλλά θεωρητικά θα μπορούσατε. Όσο αυξάνεται η ηλικία της γυναίκας μειώνεται τόσο ο αριθμός των ωαρίων όσο και η ποιότητα τους. Θα μπορούσατε να κάνετε μία εξέταση αίματος ΑΜΗ για να δείτε το πρώτο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα