• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

Αποτελέσματα αυχενική ς. 12 βδομάδα κύησης Καρδιακή συχνότητα 170 Crl 64mm Αυχενική διαφάνεια 1,70 Αμφιβρεγματικη διάμετρος 19,4 mm Pi φλεβωδη πόρου 1,02 Πλακούντας πρόσθιος υψηλός Ποσότητα αμνιακού υγρού φυσιολογική Ομφάλιος λώρος 3αγγεια,πρόσφυση κεντρικός Ανατομία εμβρύου φυσιολογική απεικόνιση των οργάνων Μέσο pi μητριαια αρτηρία 1190 ισοδύναμο με 1,192 μομ Μέση αρτηριακή πίεση 95,667mmhg ισοδύναμο με 1,1294 μομ Τρισωμιας 21 1 σε 190 Τρισωμιας 18. 1 σε 294 Τρισωμιας 13. 1 σε 518 Προεκλαμψία πριν τις 37 1 σε 45 Περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης. 1 σε 83 Παρουσία υποχοριονικου αιματωματος. Προτάθηκε έλεγχος nipt και έναρξη αντιπηκτικής με innohep. Ηλικία 42.υψος 1.64 ,κιλά 60 Το υποχοριονικου αιματωμα είναι επικίνδυνο και μου είπε ξεκούραση .Μπορεί να προκαλέσει αιμοραγια;η αποβολή; Την αντιπηκτική γιατί μου την έδωσε;είδε κάτι στις τιμές της αυχενικής; Μου είπε για να μην πάθω θρόμβωση;έχει σχέση αυτή με μου το αιματωμα;για προγεστερόνη παίρνω προληπτικά κολπικά προγεστερόνη αλλά μου είπε ότι θα την σταματήσουμε; Οι τιμές της αυχενικής είναι καλές;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η θεραπεία που σας έχει συνταγογράφηση ο γιατρός έχει προληπτική αιτιολογία. Καλό είναι να κάνετε τις εξετάσεις τις οποίες σας έχει προτείνει ο γιατρός σας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οι τιμές της αυχενικής που περιγράφετε είναι προφανώς οι αρχικές τιμές. Αρχικές λέγονται οι τιμές στις οποίες δεν έχει προστεθεί η τιμή της papp-a και της χοριακής που κάνατε. Αν προστεθούν οι αιματολογικές εξετάσεις (papp-a και χοριακή), παίρνετε τις τροποποιημένες τιμές. Αν οι τιμές που δίδετε είναι οι τροποποιημένες, θα πρέπει να συζητήσετε με τον γιατρό σας αν αντι για nipt κάνετε επεμβατικό έλεγχο. Αυτή είναι μια απόφαση που θα πάρετε με τον γιατρό σας κατόπιν αναλυτικής παρουσίασης των κινδύνων και των προσδοκιών από της εξέταση.
    Σε πιθανότητα προεκλαμψίας περισσότερο από 1/100, θα πρεπει να συζητήσετε με τον γιατρό σας τη λήψη sal
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις γυναικολόγο που εμπιστεύεσαι για την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης σου. Όλες οι οδηγίες ακούγονται ορθές, για τις αντιπηκτικές μάλλον χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό