• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εδώ και σχεδόν 4 μήνες (αρχές Δεκεμβρίου) ο πόνος στην μέση κατέληξε στο αριστερό πόδι, μετά από Voltaren relief και κορτιζόνη τον 1ο μήνα έκανα μαγνητική και έδειξε Ο4-Ο5 διάχυτη προπτωση μεσοσπονδυλιου δισκου με συνοδό μικρορρηξη του Ινωδουυς δακτυλίου η οποία πιέζει τον σάκο και τις εξερχόμενες Ο3 ρίζες αμφω. Ο5-Ι1 κεντρική κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου επί εδάφους διαχυτης προπτωσης του μεσοσπονδυλιου δισκου η οποία πιέζει την ιππουριδα και προκαλεί ελάττωση του εύρους του σπονδυλικου σωλήνα (διάμετρος 10.8 Χιλ). Επίσης πιέζει την ΑΡ αναδυόμενη Ι1 ρίζα και τις εξερχόμενες Ο5 ρίζες. Έχω ξεκινήσει και φυσικοθεραπείας ενώ έχω κάνει και κάποιες επισκέψεις σε χειροπρακτικο. Δεν έχω μούδιασμα η παράλυση του ποδιού αλλά ο πόνος στην γάμπα και στον αστράγαλο κυρίως στην εργασία μου είναι πολύ έντονος κυρίως λόγο ορθοστασιας (δεν σηκώνω βάρη) με αποτέλεσμα να πρέπει να πάρω πχ Παρακεταμόλη η mesulid για να βγάλω το 8ωρο. Όταν ξεκουράζομαι σπίτι είμαι πολύ καλύτερα και πολύ συχνά περπατάω πάνω από 1 ώρα χωρίς πρόβλημα. Δύο ορθοπεδικοι ιατροί που επισκέφτηκα μου είπαν ότι εφόσον μπορώ και περπατάω και δεν μουδιάζει το πόδι δεν προτείνουν χειρουργική επέμβαση. Το θέμα είναι πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να δω να φεύγει ο έντονος πόνος από την ορθοστασία στον αστράγαλο? Ποιο διάστημα θεωρηται φυσιολογικό και από πότε και μετά θα πρέπει να δω τον ενδεχόμενο της επέμβασης αν δεν υποχωρήσει η κηλη ? Επίσης το laser βοηθάει? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν υπάρχει παράλυση ή αδυναμία , ο πόνος κ το μούδιασμα είναι δευτερεύουσες ενδείξεις για εγχείρηση.
    Δικαιολογείται κάποια αναμονή λίγων μηνών με τροποποίηση δραστηριοτήτων, φυσιοθεραπειες, απώλεια βάρους , άσκηση κτλ
    Αν δε βελτιώνεται κ σας προκαλεί ελάττωση στην ποιότητα της ζωής σας συζητήστε το ενδεχόμενο μιας επέμβασης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θά πρέπει να επισκεφθήτε ειδικό Σπονδυλικής Στήλης για να ολοκληρώσετε τον έλεγχο.
    Η απόφαση για χειρουργείο ή όχι έχει συγκεκριμένες ενδείξεις και εξετάσεις και όχι θεωρητική άποψη.

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός