• Διπολική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 29/02/2024

Το πρόβλημα έχει να κάνει με τον αδελφό μου. Είναι 30 χρονών και αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς. Δεν έχει κοινωνικοποιηθεί, πέρα από το στρατιωτικό του δεν έχει πάει κάπου μόνος του, σεξουαλική ζωή δεν υπάρχει καθόλου. Δεν έχει φίλους, μιλάει πολύ άγαρμπα σε σημείο να λες ότι είναι άνθρωπος των "σπηλαίων". Δεν συμπεριφέρεται σε καμία περίπτωση σαν νέος άντρας. Από τις 5 το απόγευμα κλείνεται στο σπίτι, δεν θέλει ευθύνες, γίνεται επιθετικός, νευριάζει και ξεσπάει πολύ έντονα σαν να παθαίνει κρίση. Αυτό έχει δημιουργήσει προβλήματα προφανώς σε όλη την οικογένεια. Υπάρχει κάποια διάγνωση για μια τέτοιου είδους συμπεριφορά; Έχουμε πάρει μια διάγνωση για διπολική διαταραχή και παίρνει δύο χάπια που μάλλον είναι για το άγχος περισσότερο. Ωστόσο δεν έχει ειπωθεί και όλη η αλήθεια στον γιατρό που τον είδε. Εγώ δεν βλέπω καμιά διαφορά και καμιά προσπάθεια και από τον ίδιο να αλλάξει. Ίσα ίσα η κατάσταση χειροτερεύει. Έχει τραύματα και από την παιδική του ηλικία όπως έχω κι εγώ αλλα το παλεύω. Εκείνος όχι. Γενικά η οικογένεια δεν είναι και πολύ φυσιολογική πέρα από εμένα που έχω "ξεφύγει". Έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες, απειλές κλπ. Επίσης πολλές φορές συμπεριφέρεται σαν μικρό παιδί και κάνει κάτι ενοχλητικές κινήσεις απέναντι μου σε σημείο να μην είναι φυσιολογικό. Σαν να έχει μείνει το μυαλό του σε ηλικία 5 χρονών. Εγώ όντας 24 πλέον έχω απελπιστεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Όλη αυτή η κατάσταση έχει αρρωστήσει κι εμένα (άγχος, ψυχοσωματικά κλπ). Δυστυχώς δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα προς το παρόν ούτε ο προσωπικός χώρος για κάτι τέτοιο (εξ αποστάσεως συνεδρίες). Γι'αυτό πήρα το θάρρος να μιλήσω σε αυτήν την πλατφόρμα για να πάρω μια γνώμη ενός ειδικού για το τι μπορεί να συμβαίνει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 ειδικός απάντησε

  • Χρειάζεται καλύτερη συνεργασία της οικογένειας
    με τον ψυχίατρο για να υπάρχουν σωστότερες θεραπευτικές παρεμβάσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός