• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 20/09/2023

Καλησπέρα, Είμαι 32 χρόνων και έχω σταθερό κύκλο περιόδου. 27-29 μέρες. Θέλουμε να προσπαθήσουμε για εγκυμοσύνη και καθώς ελέγχω την ωορρηξία ένα χρόνο τώρα (όλα καλά), τους τελευταίους ΔΎΟ μήνες δεν έχω κάνει ωορρηξία. Δηλαδή τα τεστ ωορρηξίας αρνητικά. Δεν έχω ενοχλήσεις ωορρηξίας όπως συνήθιζα. Δεν έχω πολυκυστικες (απ' όσο ξέρω) δηλαδή όλες οι γυναικολογικές εξετάσεις ήταν καλές. Τέστ παπ είχα κάνει 11 μήνες πριν. Τι μπορεί να προκαλέσει την απουσία ωορρηξίας δύο μήνες συνεχόμενα! Μπορεί οι πολυκυστικες να εμφανιστούν μετά τα 30, με κανονικό κύκλο?

2 ειδικοί απάντησαν

  • καλο να κανετε ορμονολογικες, αλλα μπορει να γυνει να μην εχουυμε ωορρηξια σε καποιυς κικλους

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν πολλοί λόγοι για την διαταραχή της ωορρηξίας. Χρειάζεται πλήρης ορμονολογικός-εργαστηριακός έλεγχος, υπέρηχος και λεπτομερές ιστορικό.

    Σαρρής Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αγία Παρασκευή