• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 30/11/2023

καλησπερα τα τελευταια χρονια , μια βδομαδα πριν την περιοδο εχω πολλες ζαλαδες πονους και αναγουλες και δεν μπορω να ανταπεξελθω στην καθημερινοτητα μ μερικες μερες δεν μπορω να περπατησω ,εχω κανει ορμονολογικο ελεγχο και δεν βρεθηκε κατι και μου προτεινε ο γιατρος να παρω αντισιλιπτικα κατι το οποιο δεν θα ηθελα , υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσε να με βοηθησει? (εχω δοκιμασει το μαγνησιο αλλα μου προκαλει ταχυκαρδια το βραδυ )

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Πιθανότατα πάσχετε από το προεμμηνορυσιακό σύνδρομο. Οι θεραπείες για αυτό βασίζονται σε διαιτητικές συμβουλές, λήψη βιταμινών και φαρμάκων κατά περίπτωση. Η αντιμετώπιση του συνδρόμου δεν είναι πάντα εύκολη και πολλές φορές χρειάζεται να δοκιμαστούν διαφορετικές προσεγγίσεις μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη θεραπεία για την κάθε γυναίκα. Προφανώς δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής μη γνωρίζοντας το ιστορικό σας. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου και εύχομαι να βρείτε γρήγορα μια λύση.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου